Тадић са председником Азербејџана

Развијање дијалога посебно је важно у решавању проблема са којима се суочава наш регион због специфичности религијских и културолошких укрштања, закључили су бивши председник Србије и почасни председник ДС-а Борис Тадић и председник Азербејџана Илахам Алијев. Посебан део разговора посвећен енергетској безбедности.

Бивши председник Србије и почасни председник ДС-а Борис Тадић и председник Азербејџана Илахам Алијев закључили су да је дијалог посебно важан у решавању проблема са којима се суочава наш регион.

Тадић у Бакуу учествује на дводневном светском форуму о интеркултуралном дијалогу.

У контексту разговора о важности развијања дијалога међу различитим културама и религијским заједницама, посебно су нагласили значај повезаности Балкана и региона Кавказа.

Тадић и Алијев су сагласни да је неопходно неговати религијску толеранцију са становишта поштовања различитих културних идентитета, али и глобалне безбедности.

Тадић и Алијев разговарали су о потенцијалима сарадње Србије и Азербејџана и важности развијања интеркултуралног дијалога и толеранције. Истакнут је значај форума и важна улогу интеркултуралности у међународним односима.

Посебан део разговора посветили су енергетској безбедности и изградњи гасовода према Европи. Закључили су да је ова тема посебно актуелна с обзиром на то да ће ускоро бити изабрана једна од две гасне руте које ће ићи од Азербејџана према европским земљама.

Тадић и Алијев су се сагласили да, без обзира која од две опције за изградњу гасоводне руте буде изабрана, Србија се мозе на њих повезати интерконекторима, што би за Србију у енергетско-безбедносном смислу било веома значајно. Сарадња у области енергетике представља велики потенцијал у даљем развијању односа измеду две пријатељске земље.

Било је разговора и о наставку сарадње измеду Србије и Азербејџана и будућем остваривању потенцијала које им таква сарадња омогућава. Током разговора, оба саговорника више пута су нагласили пријатељски однос између две земље и значај који такав однос може имати у будућности.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 27. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом