Читај ми!

Агенција: Највише новца потрошио ДС

У предизборној кампањи у којој је потрошено 35 милиона евра, највише новца потрошио је ДС 10 милиона, док је на другом месту СНС са око шест милиона, наводи Агенција за борбу против корупције.

Странке су у последњој изборној кампањи потрошиле укупно 35 милиона евра, а највише Демократска странка - око 10 милиона, док је на другом месту Српска напредна странка, која је потрошила око шест милиона, наводи се у извештају Агенције за борбу против корпуције о контроли трошкова прошлогодишње кампање.

У 60 одсто случајева кампања је финансирана из јавних извора, а трећина активности нису финансиране из реалних прихода, показали су подаци Извештаја.

Директорка Агенције за борбу против корупције Татјана Бабић на конференцији посвећеној представљању Извештаја рекла је да је то независно државно тело поднело 176 захтева за покретање прекршајних поступака против политичких субјеката који нису поднели извештаје о трошковима претходне изборне кампање.

"Адекватна контрола финансирања политичких активности током кампање од изузтне је важности за борбу против корупције и успостављања правне државе. Ова конференција прва је овакве врсте од увођења вишепартијског система у Србији", оценила је Бабићева. 

Члан Одбора Агенције Зоран Стојиљковић рекао је да је 80 одсто од 35 милиона евра потрошило шест највећих коалиција, ДС, СНС, Социјалистичка партија Србије, Уједињени региони Србије, Либерално-демократска партија и Демократска странка Србије.

Коалиција око СПС-а потрошила је у изборној кампањи за председничке и парламентарне изборе око 335 милиона динара, коалиција око УРС-а 541 милион динара, коалиција око ЛДП-а 296,3 милиона и ДСС око 139 милиона динара.

Извештај је показао да су највише новца у кампањи у сразмери са освојеним гласовима потрошили УРС и ЛДП.

Стојиљковић је на скупу у Палати Србија навео да је ДС добијао неуобичајено лаке гаранције које би свако пожелео, јер је на две бланко менице та странка од Развојне банке Војводине добила више од три милиона евра кредита.

УРС је од Комерцијалне банке добио кредит по три пута нижој каматној стопи од осталих странака које су се задуживале у истој банци, а да истовремено представници странака седе у Управном и Надзорном одбору Комерцијалне банке у којој је велики државни удео, рекао је Стојиљковић.

Стојиљковић је навео да за то нема санкција него да важи правило "брукати и ругати се", а да би у следећем закону о финанасирању странака требало стандардизовати услове кредитирања странка.

Комерцијална банка, међутим, одбацује Стојиљковићеве наводе, истичући да је УРС-у дала кредит по идентичним условима који важе за све клијенте који користе кредит са пуним покрићем.

Из те банке су наводе да су повољнији услови у односу на редовне услове важили, важе и важиће за све клијенте са пуним покрићем, пошто Банка за то има економски оправдан интерес.

"Да се Стојиљковић иоле озбиљније удубио у анализу одобрених кредита, видео би да исте камате имају клијенти са пуним покрићем из свих структура, па и још једна политичка партија - СРС", наведено је у саопштењу Комерцијалне банке.

Ружица Стојиљковић из Службе за контролу финансија политичких субјеката каже да када је све што је достављено сабрано на крају године, да су расходи били преко 400 милиона динара већи од прихода.

"Када на то додамо кредите које су узимали ти политички субјекти онда преко 900 милиона динара, односно 33 одсто расхода у суштини није покривено реалним приходима. Различито је по политичким субјектима али то је значајан износ који представља обавезу за враћање у неком наредном периоду", истакла је Ружица Стојиљковић.

Пажњу међу донаторима прошлогодишње кампање привукли су грађани чији су приходи мањи од износа који су поклањали.

"Те ствари буде сумњу. Или се ради о људима који се баве илегалном делатниостима или се ради о томе да су политичке странке преко мреже чланова добиле новац у кесу, а онда су тај новац упумпале на свој политички рачун", објашњава извршни директор ЦЕСИД-а Ђорђе Вуковић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 27. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом