четвртак, 30.05.2013, 19:30 -> 19:49
štampajСрбији не прети грчки сценарио
Министар Млађан Динкић уверен је да држави, за сада, не прети грчки сценарио. Он предлаже смањивање плата у администрацији за 10 одсто, али не и у јавним службама. Не може се само штедети већ се мора и улагати у развој, каже премијер Ивица Дачић. ДС оптужује власт да нестручно и неодговорно води јавне финансије и економију.
Решавање тешке економске и социјалне ситуације била је тема у Скупштини Србије. На ванредној седници, на захтев Демократске странке, чланови владе, предвођени премијером, више од пет сати одговарали су на посланичка питања.
Највећи терет кризе неће се пребацити на најсиромашније, поручује премијер. А представник стожерске странке у Влади, министар Горан Кнежевић најављује да ће се већ у недељу разговарати о судбини плата и пензија.
Хоће ли бити замрзавања плата и пензија? Врућа тема и у Скупштини Србије.
Шеф посланичке групе ДС-а Борислав Стефановић оптужио је власт да нестручно и неодговорно води јавне финансије и економију.
"Такво вођење нажалост води ка банкроту државе Србије. Као и увек до сада, као што сте показали на примеру пореских закона прошле недеље, и овог пута сламку спаса сте потражили у џепу грађана Србије", рекао је Стефановић.
Премијер Ивица Дачић рекао је да се Владе Србије од почетка залагала за то да се терет кризе не може пребацивати на сиромашне слојеве становништва.
"То значи да се не иде принципом смањења и замрзавања плата и пензија, али да се расправља и да се разматра питање којом брзином и процентом ће они расти. Ја само стојим на становишту да се не може само штедети већ да се мора и улагати у развој", каже Дачић.
О покривању дефицита и штедњи влада ће се консултовати у наредних седам дана. Опозиција је забринута.
Посланик ЛДП-а Чедомир Јовановић упитао је да ли у оквиру Министарства финансија има способности да се у оквиру Владе постигне консензус о ономе што је потребно радити. "Не говорим о паници и не мислим да је ситуација безнадежна", каже Јовановић.
"Потребан је не само консензус у Влади, за који верујем да ћемо га постићи, него и консензус у читавом друштву", каже министар финансија и привреде Млађан Динкић.
А те мере опозиција тражи што пре. "Уколико се хитно не предузму мере, рекао бих гиљотина расхода, а не само прописа, Србија ће клизити ка банкроту, а тада неће бити ни оволиких пензија и плата, инвестиција, социјалне помоћи", каже Дејан Михајлов из ДСС-а.
"Пошто сам слушао и ДС и ДСС о томе шта би требало урадити, само бих желео да вас питам - када знате шта би требало урадити, зашто то нисте урадили када сте били на власти у последњих 10 година", каже Дачић.
Држави, за сада, не прети грчки сценарио, уверен је министар Динкић, који ће предложити смањивање плата у администрацији за 10 одсто, у републичкој, покрајинској и локалној, али не у јавним службама.
"Ко год жели да каже да ће се пензије смањивати не говори истину. Нема те теорије да ће оне да се смање. Али је питање колико оне могу да расту", каже Динкић.
Осим о републичким расходима било је питања и у вези са београдском касом. "Када ће се испитати како су трошена средства из буџета Београда и ко ће одговарати за то", питала је Марија Обрадовић из СНС-а.
Свако нетранспарентно и незаконито трошење новца биће испитано, најављују представници Владе.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар