Хашка пресуда значајна за Србију

Премијер и српски званичници поздравили ослобађајућу пресуду Станишићу и Симатовићу.

Ослобађајућа пресуда хашког трибунала у случају  Јовице Станишића и Франка Симатовића значајна је за државу Србију, изјавио је премијер Ивица Дачић.

"Оваква пресуда је од великог значаја за Републику Србију. Влада Србије се залагала и залаже се за фер суђења пред Хашким трибуналом, јер је то једини начин да се утврди истина о злочинима и стекну услови за помирење и обезбеђивање трајног мира и стабилности у региону", наводи се у писаној изјави премијера.

Председник Националног савета за сарадњу с Хашким трибуналом Расим Љајић изјавио је да је Савет у случају Франка Симатовића и Јовице Станишића, и тужилаштву и одбрани доставио све што је тражено, и да је то резултирало данашњом ослобађајућом пресудом.

"Не желимо да коментаришемо ослобађајућу пресуду, али могу да кажем да је Савет урадио све и за тужилаштво и за одбрану што је од нас тражено. Достављена је сва потребна документација, укључујући и ону из архива", рекао је Љајић.

Љајић је подсетио да су у том случају и сведоци били ослобођени чувања државне тајне.

Тужилаштво Србије за ратне злочине тражиће од Хашког трибунала доказе из предмета против бивших функционера Службе државне безбедности Јовице Станишића и Франка Симатовића, јер су многи злочини поменути у том случају предмет предистражних поступака у Србији.

"Многи од злочина који су поменути у овим оптужбама предмет су предистражних поступака у Тужилаштву за ратне злочине Србије, у којима се трудимо да откријемо непосредне починиоце и налогодавце, и због тога ћемо тражити од Трибунала у Хагу доказе и из овог предмета", навео је у писаној изјави тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић.

Вукчевић је, коментаришући ослобађајућу одлуку, подсетио да је то био један од најдужих поступака пред Хашким трибуналом, због доста сложених правних питања на које је суд требало да пружи одговоре.

"У конкретном случају, Претресно веће је стало на становиште да оптужени нису криви за злочине непосредних починилаца које им је на терет ставило Тужилаштво Хашког трибунала, као и да нису имали криминалну намеру за спровођење заједничког злочиначког подухвата", навео је Вукчевић.

Председница Фонда за хуманитарно право Сандра Орловић сматра да ослобађајућа пресуда Хашког трибунала Станишићу и Франку Симатовићу неће донети ни истину ни правду за жртве злочина који су се десили на простору Босне и Херцеговине и Хрватске.

Та пресуда биће извор нових неразумевања онога што се догодило током рата, рекла је Орловић.

Бивша директорка те невладине организације Наташа Кандић изјавила је да је "запањена" ослобађајућом пресудом Станишићу и Симатовићу у Хашком суду.

"Морам да признам да сам запањена, пресуда и образложење које је дато не слажу се са чињеницама које су до сада и на здраворазумском нивоу биле очигледне", рекла је Кандићева.

Одлуком Трибунала у Хагу изненађена је и председница Хелсиншког одбора за људска права Соња Бисерко.

"То је стварно велико изненађење за мене, с обзиром на одговорност коју су они носили све време рата у Хрватској, Босни и на Косову. У осталом, њихово учешће у рату је било доста добро осветљено на суђењу Слободану Милошевићу", рекла је Бисерко.

Бисерко је рекла и да је "излазна стратегија" Трибунала да амнестира све државе у региону, а сву одговорност стави на хрватске и босанске Србе, којима, по њеним речима, "као да нико није помагао".

Реакције из Хрватске и БиХ

Хрватска вицепремијерка и министрка спољних послова Весна Пусић и британски министар спољних послова Вилијам Хејг изјавили су вечерас у Загребу, поводом ослобађајујће хашке пресуде Јовици Станишићу и Франку Симатовићу, да се судски процес не може коментарисати. 

Мајке жртава геноцида у БИХ изразиле су огорчење због одлуке Трибунала.

"Прошлост не можемо вратити али пресуде за злочинце требају бити изречене, због опомене млађим генерацијама", казала је Хатиџа Мехмедовић, председница удружења Сребреничке мајке.

Странка демократске акције изненађена је одлуком Хашког трибунала.

"Ослобађање генерала Перишића, а сада Станишића и Симатовића, чињенице су које показују и доказују да је промењена политика Хашког трибунала са примарним циљем да се Србије аболира од одговорности за учешће у ратовима у Босни и Херцеговини и Хрватској, наводи се у саопштењу те странке.

Адвокат Лука Мишетић, који је у Хагу заступао ослобођеног хрватског генерала Анту Готовину, оценио је данашњу пресуду гротескном.

"Хашка историја значи да је Загреб био умешан у злочине у БиХ, а Београд није", рекао је Мишетић, преноси агенција Хина.

Професор на Филозофском факултету у Загребу Жарко Пуховски изјавио је, међутим, да се Трибунал у Хагу бави појединачким случајевима.

"Важно је схватити да се суд, с мањим или већим грешкама, бави појединачним случајевима, а не нацијама или државама", рекао је Пуховски.

 

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 27. јул 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом