среда, 22.05.2013, 19:21 -> 08:27
štampajИшчитавање Декларације
Декларација војвођанског парламента је политички документ који, иако указује на кршење права Војвођана, неће битно променити њихов положај, оцењују гости емисије Око. Тај документ показао се као згодан за одмеравање снаге покрајинске и републичке власти, оцењују аналитичари.
Декларација која је изгласана у Скупштини Војводине је само документ који ће само продубити односе и унутар Војводине и Покрајине и Републике, сматрају гости емисије Око.
Овде можете погледати/преузети емисију Око
Директор Центра за регионализам Александар Попов сматра да Декларација ништа неће променити. "То је политички документ који треба да упозори на кршење права Војводине и има циљ да мало хомогенизује део јавног мњења у Војводини који жели да се одупре намери да се у Покрајини направи иста владајућа већина као у Републици", наводи Попов.
Попов сматра да ће владајућа већина у Београду прећутати ову декларацију и да ће она остати као и низ других докумената које нико не чита, али истиче да је лоше то што између покрајине и републике није јаз него провалија.
Александар Попов каже да је Устав Србије лоше донет, лоше дефинисан и да дозвољава нагодбе. "И онда је ствар само ко је јачи у политичким играма и ко има јаче адуте у рукама. Ако се оспори део надлежности Војводине, онда треба да се отвори политички дијалог како да се то разреши", каже Попов.
Слаже се моменат доношења Декларације можда није био добар, али истиче да је то био "дар Вучићу у тренутку кад су изгубили део патриотског капацитета око Косова". Ипак, Попов сматра да никад неће бити боља или лошија времена за питање аутономије Војводине. "У свим временима се мора потшовати Устав и аутономија која из њега произлази", истиче Попов.
"Политичка порука"
Политички аналитичар Бранко Радун истиче да декларација неће нешто променити, али да носи поруку која није добра и да дестабилизује односе и унутар покрајине и односе покрајине и републике.
"Ја њу читам као поруку покрајинских власти да се ниво аутономије не сме смањивати чак и ако су делови Статута антиуставни. То је политичка порука коју Пајтић шаље Републици, и на неки начин то је игнорисање одлука Уставног суда. Не понашамо се као озбиљна држава ни кад је реч о Покрајини, ни кад је реч о Републици, а кроз ову Декалрацију дошло је до једне пат позиције", каже Радун.
Пајтић, како истиче, жели да се представи као заштитник Војводине, а да "склони са стране теме као што је корупција". "Републичкој влади је одговарало да се отвори тема Војводине јер је била неприпремљена за ситуцију око Косова. Последица је да је ДС изгубио неке позиције, а СНС је поентирао на проглашавању војвођанског ДС-а за и аутономашки и сепаратистички", сматра Бранко Радун.
Радун каже да је то што се у Декларацији сада помиње 1948. година уместо 1918. године, надгорањавање око тога ко је већи Војвођанин. "Мислим да је 1948. изабрана јер се ЛСВ који води Чанак, више фокусирају на наслеђе титоистичке аутономије која почиње од 1945. године, а 1918. им је незгодна због одлуке војвођанске скупштне да се присаједини Србији", наводи Радун.
Драган Ђилас како наводи није могао више да подржи војвођанску администрацију, јер би себи пуцао у ногу. "Није могао да не подржи Декларацију јер би постојао раскол у ДС-у, а ако би подржао био би га глас да подржава федерализацију Србије, што му не одговара", објашњава Радун.
Сматра да је доношење Декларације покушај покрајинске власти да изађе са нечим што изгледа "државолико", али да она ствара у јавности слику да је Војводина на неки начин држава у држави и да на равној нози преговара са републичком влашћу и на неки начин игнорише одлуке Уставног суда. То је, како истиче лоше, јер у неком будућем периоду може да дође до мешања странаца у наша унутрашња питања.
Радун каже да се код нас запатила Титова реченица "да се не мора држати устава као пијан плота". "И овде се иде на то да ако Статут није усагалашен са Уставом да се мења Устав. Не може се полемисати са одлукама Уставног суда.
Програмски директор Цесида Ђорђе Вуковић каже да ни за време претходне власти није била јасно дефинисана аутономија Војводине, јер одлучивање није било у институцијама државе него странке. Он истиче да је доношење декларације у функцији хомогенизације владајућих странака против ДС-а.
"Владајућа коалиција може да ради на хомогенизацији јер има заједничког непријатеља, то је ДС. Они су прво радили на томе да спадне рејтинг Ђиласа у Београду, а сада им је остао Пајтић. Они настоје да ослабе ДС, да сутра не може да избаци неког новог човека који може да буде озбиљна претња владајућој коалицији", објашњава Вуковић.
Коментаришући понашање Савеза војвођанских Мађара, Ђорђе Вуковић каже да између њих и ДС-а постоји велика љубав, али и озбиљан ривалитет јер две странке имају исто бирачко тело у Војводини.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар