понедељак, 20.05.2013, 19:30 -> 19:44
štampajПосланици о посети Вестервелеа
Разговори званичника Београда са шефом немачке дипломатије добар увод за састанак српског и косовског премијера, верују у владајућој коалицији. Београд и Берлин се разилазе у ставовима о суштини бриселског споразума, каже председник Одбора за КиМ Милован Дрецун. ДСС тражи ванредне парламентарне изборе.
У владајућој коалицији верују да су разговори српских званичника са шефом немачке дипломатије Гвидом Вестервелеом добар увод за састанак српског и косовског премијера.
Суштина бриселског споразума за Београд је формирање Заједнице српских општина, али такав став нема и Немачка, најутицајнија чланица Европске уније, каже председник Одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун. Он тврди да је то камен спотицања Београда и Берлина, али верује у договор.
"Немачка истрајава у ставу да Србија треба да угаси постојеће институције, а да онда Приштина формира неке нове. Наш став је да не сме да дође до дисконтинуитета у функционисању наших институција и да оне само треба да наставе да живе у другачијем формату, а то је Заједница српских општина", објашњава Дрецун.
Демократска странка Србије понавља да споразум гази српски Устав и да добијање датума не значи бољи живот у Србији.
"Датум за почетак преговора изговор је за садашњу власт да би пустила Косово низ воду. Најбоље решење да се изађе из ове кризе јесте да власт распише изборе", каже члан председништва ДСС-а Марко Јакшић.
Ипак, већина у парламенту верује у то да ће српски и косовски премијери Ивица Дачић и Хашим Тачи наћи начин за примену споразума.
Бранко Ружић из Социјалистичке партије Србије очекује да ће, после посете Вестервелеа, на састанку Дачића и Тачија бити пронађен одрживи модел за почетак спровођења бриселског споразума.
Иначе, и данас је у Скупштини Србије пропао покушај формирања Анкетног одбора, који треба да утврди како су трошене буџетске паре у јужној покрајини.
Власт и опозиција већ месецима не могу да се договоре из чијих редова ће бити први човек тог тела.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар