уторак, 14.05.2013, 15:21 -> 16:09
štampajЕвропска перспектива за западни Балкан
ЕУ мора да пружи јасну европску перспективу земљама западног Балкана, јер без такве перспективе не би било могуће спровођење болних реформи, као ни постизање договора Београда и Приштине, рекао Мирослав Лајчак. Постављање нових услова не би било поштено према нашим партнерима, иситиче Лајчак.
Шеф словачке дипломатије Мирослав Лајчак изјавио је да ЕУ мора да пружи јасну европску перспективу земљама западног Балкана, јер без такве перспективе не би било могуће спровођење болних реформи, као ни постизање договора Београда и Приштине.
Лајчак је, на конференцији у Копенхагену посвећеној копенхашким критеријумима и проширењу ЕУ, рекао и да Унија не треба да мења услове за пријем у чланство, нити да поставља нове захтеве земљама кандидатима, већ да се потруди да постојећи критеријуми буду у потпуности испуњени.
Проширење ЕУ није завршено и ми, који смо део Источне Европе, још се сећамо колико нам је била важна европска перспектива, која мора јасно да постоји и за земље западног Балкана, јер ће им, у супротном, бити немогуће да преброде тежак и болан процес реформи", оценио је словачки министар.
Лајчак је уверен да "договор Београда и Приштине такође не би био могућ без европске перспективе за обе стране", нити да би председник Србије Томислав Николић "био вољан да се састане са косовском председницом Атифетом Јахјагом да нема европске перспективе".
Оценио је да земље које теже чланству у ЕУ не треба да сматрају јединим циљем сам пријем у Унију, већ да на исти начин треба да посматрају и процес прикључења пошто је он, како је истакао, од кључног значаја за трансформацију земље.
Услови за пријем у ЕУ су јасно дефинисани копенхашким критеријумима, који су строг, али правичан тест спремности земље кандидата за чланство, рекао је Лајчак.
Важно је да не мењамо критеријуме током процеса и да не постављамо нове услове, јер то не би било поштено према нашим партнерима и нарушило би кредибилитет саме Уније, напоменуо је Лајчак.
Лајчак је упозорио и да процес проширења "није милосрђе нити хуманитарна помоћ" и да земље које теже чланству морају да се потруде да напори и ресурси које ЕУ улаже у тај процес не буду узалуд утрошени.
Он је на свом налогу на Твитеру, после конференције, навео и да је за ЕУ од кључног значаја интеграција западног Балкана, јер су стабилност и безбедност Европе повезана са тим регионом.
На скупу под називом "20 година које су промениле Европу: Копенхашки критеријуми и проширење Европске уније" учествују и потпредседница Владе Србије за европске интеграције Сузана Грубјешић, европски комесар за проширење Штефан Филе, дански министар европских послова Николај Вамен и министар спољних послова Македоније Никола Попоски.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар