Читај ми!

Лајчак: Београд и Приштина близу договора

Мирослав Лајчак рекао да је опрезни оптимиста у погледу споразума Београда и Приштине и оценио да су стране близу договора. Треба искористити повољну атмосферу у ЕУ за напредак у интеграцијама, јер Унији предстоје избори, поручио Лајчак.

Шеф словачке дипломатије Мирослав Лајчак је изјавио да је опрезни оптимиста по питању постизања договора Београда и Приштине и оценио да треба искористити повољну атмосферу у ЕУ за напредак у интеграцијама, јер Унији предстоји циклус избора и промена у сазиву институција.

"Ја сам опрезни оптимиста. Мислим да су близу договора и да су све три стране уложиле у тај процес толико да би биле заинтересоване да се постигне договор", рекао је Лајчак у разговору за портал ЕурАктив и агенцију Бета.

Напоменуо је да је охрабрен изјавом високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон након разговора делегација Београда и Приштине у среду да је "јаз сада мали и плитак", као и коментарима учесника, посебно српске стране који су, како је оценио, много позитивнији него приликом претходног сусрета.

Лајчак је подсетио да све то треба да се реши до понедељка када се одржава министарски састанак на коме ће Ештонова представити свој извештај.

"Ја верујем да ћемо имати договор до тада. И желим да истакнем да се потпуно слажем са оним што је рекао премијер (Србије Ивица) Дачић да је договор тежак и болан, али да би последице непостизања договора биле много теже и болније за Србе. То је тачна дијагноза", рекао је
он.

Упитан да ли постоји опасност да се изгуби замах у интеграцијама ако се договор не постигне, Лајчак је рекао да нико не доводи у питање европску перспективу Србије, али да ЕУ има своју динамику, да је, између осталог, потребно време да се политичке одлуке преточе у техничке одлуке, као и да Унија улази у изборну годину.

"Та одлука треба да се донесе сада. Ако се не донесе сада, онда улазимо у нови политички циклус. У Србији се пуно говори о парламентарним изборима, Европа улази у изборну годину", рекао је он.

Лајчак је подсетио да ће "идуће године или можда већ крајем ове године сви почети да се баве изборима за Европски парламент и формирањем нове Комисије". Рекао је да би одлагање одлуке о напретку Србије на путу ка ЕУ могло значити да се мора чекати на формирање нове Комисије и Парламента и потпуно нове атмосфере.

"Тако да објективно атмосфера неће бити толико позитивна и неће бити толико спремности да се бавимо Србијом. Сада је стварно врло повољна атмосфера. Пажња је ту, подршка је ту", рекао је он и додао да зато не треба пропустити ову прилику.

Упитан какво је расположење међу чланицама и да ли су наклоњеније позитивној одлуци за Србију или постоје поделе, Лајчак је напоменуо да не би рекао да постоје поделе, већ да је реч о нијансама.

Истакао је да је целокупна атмосфера позитивна, али да је потребно да се чланице увере да је Србија испунила услове да би донеле позитивну одлуку.

"Није то питање симпатија, већ испуњавања услова", рекао је словачки министар спољних послова који у Братислави учествује на Форуму за глобалну безбедност.

"Босна и Херцеговина полако пада на дно"

Упитан да ли се Босна и Херцеговина може наћи у некој врсти изолације, истакао је да Европа губи стрпљење подсетивши да је Ештонова приликом посете Сарајеву заузела врло јасан и чврст став према локалним политичарима.

"Босна и Херцеговина полако пада на дно у групи балканских земаља", рекао је он и додао да та земља има јасну перспективу, да су услови познати и да се могу испунити, а да недостаје политичка воља.

Лајчак је додао да се у БиХ приближава време парлментарних избора и да је логично да се уочи избора смањује спремност за компромисе и политичке договоре.

Он је, међутим, подсетио да је Савет ЕУ јасно ставио до знања да изборе неће сматрати фер и слободним ако се организују у складу са постојећим законом и Уставом којима се дискриминишу одређене категорије становништва.

"Просто не могу да замислим да се након свих тих година нађемо у положају да одбацимо изборе у БиХ", рекао је он и додао да је Европски суд за људска права још 2009. године донео одлуку о случају Сејдић-Финци, а да је сада 2013. година.

Поводом навода у београдској штампи да би могао да буде кандидат за генералног секретара УН, Лајчак је напоменуо да не жели да се бави таквим спекулацијама, да не планира ништа унапред и да није никада рекао да то жели да буде.

Лајчак је подсетио да су пред њим, на функцији министра, још три године мандата садашње владе Словачке.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом