Читај ми!

Брисел, завршен састанак

Добили смо много повољнију понуду, посебно по питању полиције, рекао саветник председника Марко Ђурић и додао да ће државни врх одлуку о понуђеном донети до краја викенда. Србија данас није прихватила предлог, али се надам да ће га прихватити у наредним данима, рекао Тачи после завршетка разговора. Очекује се обраћање делегације Србије.

00.32 - Дачић: Приштина опструира договор. Прихватили смо све предлоге Кетрин Ештон, али Тачи жели да убаци измене. Није истина да Београд не прихвата договор.

00.10 - Завршен састанак у Бриселу. Тачи: Србија данас није прихватила предлог, али се надам да ће га прихватити у наредним данима, јавља извештач РТС-а из Брисела.  

22.25 - Настављен тројни састанак у Бриселу. 

20.24 - Ђурић: Добили смо много повољнију понуду, посебно по питању полиције, одлука државног врха о понуди до краја викенда.

20.14 - Тренутно су преговори прекинути због вербалног сукоба Вучића и Тачија, због тачке 9 и тачке 14, сазнаје РТС. Наставак дијалога у 22 часа, најавила Маја Коцијанчич. 

20.03 - Преговарачки тим Србије је у сталном контакту са председником Томиславом Николићем. 

19.40 - Настављен разговор све три стране у Бриселу. Дијалог и даље траје, потврдила Маја Коцијанчич.

18.50 - Још трају преговори у Бриселу. Понуда ЕУ боља од претходне, сазнаје РТС. 

16.00 - ЕУ извори: Није било прекида дијалога, у току пауза за консултације. 

16.00 - Хашим Тачи прекинуо тројни састанак, наставак разговора неизвестан, јавља Танјуг.

15.30 - Почео заједнички састанак делегација Београда и Приштине са Кетрин Ештон.

Извори из ЕУ: Није било прекида разговора, реч је о паузи за консултације. 

15.03 - У току други билатерални састанак Кетрин Ештон са Хашимом Тачијем. 

14.00 - Завршен билатерални састанак Ештонове са српском делегацијом. 

13.50 - Вулин за РТС: Наш тим није погрешио што је одбацио предлог у прошлој рунди разговора, јер сада постоје изгледи да аргументи српске стране буду уважени.

11.38 - Кетрин Ештон започела билатерални састанак српском делегацијом.

10.05 - Почео састанак Кетрин Ештон са Хашимом Тачијем у Бриселу. 

У Бриселу су настављени разговори премијера Србије Ивице Дачића и вицепремијера Александра Вучића са косовским премијером Хашимом Тачијем, уз посредовање високе представнице ЕУ Катрин Ештон. Током вечери преговори су били прекинути због вербалног сукоба Вучића и Тачија, због тачке 9 и тачке 14, сазнаје РТС. Међутим, после 22 часа како је било најављено, разговори су настављени.

У паузи која је уследила саветник председника Марко Ђурић рекао је да је делегација Србије добили много повољнију понуду, посебно по питању полиције. Ђурић је истакао да би државни врх требало да донесе одлуку о понуди до краја викенда.

Косовски премијер Хашим Тачи, такође, се обратио новинарима рекавши да се решење тражи. Тачи је навео да је косовска делегација дошла "с добром намером да се нађе решење".

Тачи је пред почетак разговора рекао да је Приштина спремна "да размотри нове предлоге", али да "ланац команде у полицији мора да буде јединствен", преноси Танјуг.

Ђурић је подвукао да је реч о папиру од 15 тачака који је тимовима Београда и Приштине представила висока предствница ЕУ Кетрин Ештон, али да албанска страна не прихвата предлог Кетрин Ештон који се односи на полицију.

Заједница српских општина имала би непосредну надлежност за избор регионалног команданта полиције, команданата полиција општина са српском већином и предвиђено је да састав полиције одражава већински састав становништва, рекао је саветник председника Србије.

Сада више није на столу ранији предлог да се општине јужна Митровица, Вучитрин и Србица у којима су Албанци у већини укључе у заједницу српских општина, чиме би се променила етничка слика региона, рекао је Ђурић.

Бољи је и предлог за правосуђе, веће су надлежности, боље уређење судова предвиђа веће присуство српских судија на северу и срединама где већински живи српско становнштво, рекао је Ђурић.

Саветник председника је објаснио да је велики проблем што Приштина не прихвата тачку 14. папира Кетрин Ештон, у којој се говори о учешћу две стране у европским интеграцијама. Албанска страна жели да се то односи на "чланство у међународним организацијама", додао је Ђурић.

Навео је да ће, под претпоставком да се вечерас усагласе свих 15 тачака папира, који би имао карактер документа "узми или остави", накнадно бити извршене консултације и упознати сви државни органи у Србији.

Саветник председника је рекао да споразум није свеобухватан, да се не бави свим проблемима које треба решити и да још траје анализа свих тачака како би Београд могао рећи да ли ће бити привхаћен или не.

"Зато морамо знати шта тачно стоји на столу, а онда ће државни врх у Београду разматрати тај папир и с тиме ће изаћи пред српски народ који живи на Косову и Метохији", рекао је Ђурић и додао да ће потом одлука бити саопштена, како очекује, до краја викенда.  Навео је да су преговори били веома тешки и жустри али и конструктивни.

Постигнут је напредак у односу на прошлу рунду, рекао је Ђурић и додао да се показало да је државно руководство било у праву када је тражило додатне преговоре.

Тачи је током поподнева прекинуо тројни састанак делегација Београда и Приштине са восоком представницом ЕУ, пошто није био задовољан предлогом Кетрин Ештон, јавио је Танјуг. Нешто касније из Брисела је јављено да је реч о паузи, која је трајала око три сата.

Директни разговори делегација Београда и Приштине са Ештоновом почели су око 15.30. Поједини извори у Бриселу тврде да ће споразум бити потписан у петак.

Тројном састанку претходиле су две рунде одвојених сусрета са премијерима Косова и Србије, а главна тема састанка јесу овлашћења заједнице српских општина на северу Косова.

Директор Канцеларије за Косово Александар Вулин рекао је у изјави за РТС да наш тим није погрешио што је одбацио предлог у прошлој рунди разговора, јер сада, како каже, постоје изгледи да аргументи српске стране буду уважени. 

"Могу са сигурношћу да кажем да је одлука да се одбије предлог била потпуно исправна", рекао је Вулин непосредно уочи почетка трилатералног састанка у кабинету шефице европске дипломатије Кетрин Ештон.

Вулин је рекао да је након билатералног састанка београдског тима са Кетрин Ештон јасно да се може очекивати знатно повољнија понуда од оне која је раније овог месеца била предложена. "Да ли ће то бити довољно да се постигне споразум - тек треба да видимо", рекао је Вулин.

Он се осврнуо на синоћну изјаву косовског премијера Хашима Тачија да Приштина остаје при ставу да будућа заједница српских општина на Косову не треба да има извршна и законодавна овлашћења.

"То ће ипак морати и нама да каже", рекао је Вулин и нагласио да такве изјаве не доприносе успеху дијалога. 

Вулин је рекао да представници Србије разговарају и са представницима НАТО-а о елементима решења. На питање да ли његова изјава значи да је дошло до помака у питањима именовања судија, апелационог суда и присуства косовских безбедносних снага на северу Косова, Вулин је рекао да су то елементи у којима Србија очекује да буду увазени њени аргументи. 

Споразум у интересу обе стране 

Портпаролка високе представнице Кетрин Ештон Маја Коцијанчич изјавила је, уочи почетка девете рунде дијалога Београда и Приштине у Бриселу, да се очекује да данас буде постигнут споразум о северу Косова.

"Учинићемо све да до договора дође", рекла је Коцијанчич новинарима у седишту Европске комисије. 

Она је потврдила да ће Ештон у понедељак, 22. априла шефовима дипломатија земаља чланица поднети извештај о исходу дијалога, од чега зависи да ли ће Србија у јуну добити датум за преговоре о придруживању ЕУ. 

"У интересу је обе стране да до споразума дође", рекла је Коцијанчич и додала да је неопходно да се и Београд и Приштина сложе око решења за север Косова.  

Иначе, у српској делегацији су, поред Дачића, Вучића, Вулина, и Ђурића потпредседница Владе Сузана Грубјешић.

Број коментара 23

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 05. јул 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом