понедељак, 15.04.2013, 19:32 -> 21:04
štampajУ ишчекивању извештаја о Србији
Европски комесар Штефан Филе у уторак саопштава став Европске комисије о напретку Србије ка чланству у Унији. Још неизвесно да ли шефица европске дипломатије Кетрин Ештон у среду стиже у Београд.
Ова недеља, према мишљењу многих, кључна је за европске интеграције Србије. Како је потврђено РТС-у, европски комесар Штефан Филе у уторак, 16. априла, саопштиће детаље извештаја о напретку Србије на путу ка Европи, а у среду ће извештај бити представљен посланицима Европског парламента у Стразбуру.
Европска комисија би по подне требало да усвоји извештај о Србији, који ће потом комесар Филе представити јавности.
Како РТС сазнаје, завршен је део извештаја који се односи на унутрашње реформе, али кључни део о нормализацији односа са Косовом и даље је отворен, јер у овом тренутку нема договора Београда и Приштине.
Коначна формулација оцене о напретку у односима Београда и Приштине могла би да буде позната одмах након што Комисија усвоји извештај, али би могао да буде остављен и простор да тај део извештаја буде допуњен и коригован.
Следећи важан датум до којег се очекују резултати договора јесте 22. април, када о извештају о Србији расправља Савет министара иностраних послова у Луксембургу.
Од њиховог мишљења могла би да зависи и позитивна оцена посланика у Бундестагу, који имају "најтврђи став" када је реч о вези датума преговора и постизања споразума Београда и Приштине.
Део извештаја о Србији биће оцена шефице европске дипломатије ЕУ Кетрин Ештон о дијалогу, која је започела балканску турнеју посетом Подгорици, а у уторак би требало да буде познато да ли ће посетити и Београд и Приштину.
У току су интензивни контакти Кетрин Ештон са Београдом, а коначна одлука о посети зависиће од изгледа за договор Београда и Приштине. Међутим, једини расположиви термин за долазак Ештонове је среда.
Током недеље, како је саопштено из Брисела, Кетрин Ештон ће посетити и Македонију и Албанију. Ештонова је у писаној изјави рекла да је циљ турнеје потврда европске перспективе земаља региона, охрабрење реформи и развој добросуседских односа.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар