четвртак, 14.03.2013, 12:08 -> 19:33
štampajКирби: Никоме не држимо страну
САД није овде да подржава једну или другу страну, већ да охрабри разговор Београда и Приштине, каже амерички амбасадор Мајкл Кирби, демантујући писање медија да се Вашингтон противи извршним овлашћењима за заједницу српских општина на Космету. Подржаћемо свако решење које је прихватљиво за обе стране, тврди Кирби.
Амбасадор Сједињених Америчких Држава у Србији Мајкл Кирби демантује наводе медија да се Вашингтон противи извршним овлашћењима за заједницу српских општина на Косову и Метохији и истиче да ће САД подржати свако решење које је прихватљиво за обе стране у дијалогу.
"Немојте да верујете свему што чујете у медијима. САД није овде да би рекао да подржава једну или другу страну. Овде смо да охрабримо разговор који води до решења прихватљивог за обе стране", рекао је Криби у интервјуу Танјугу.
Амерички амбасадор понавља да САД не подржава ни српску ни косовску страну, већ процес који укључује и Србију и власти са Косова и Метохије и који треба да доведе до решења "с којим обе стране могу да живе, да га примене и спроведу".
Кирби не жели детаљније да износи став у погледу надлежности заједнице српских општина.
"Не желим да улазим у то шта је Србија предложила и шта је прихватљиво или није прихватљиво за САД. То овде није важно. Важно је то шта је Србија предложила, шта је на сто ставила Европска унија и шта је предложила Приштина и како можемо да дођемо до решења", објашњава Кирби.
Према његовим речима, Сједињене Америчке Државе ће "подржати свако решење које је прихватљиво обема странама".
Појам "извршна овлашћења" непрецизан
Објаснио је да појам "извршна овлашћења" није прецизно дефинисан и да обухвата много тога, али да је извесно да ниво овлашћења треба да буде толики да "људи осете да имају неку контролу над својим животом, али такође и толики да људи не помисле да он може да доведе до тога да то више не функционише".
Упитан о евентуалној "шатл-дипломатији" у којој би учествовао и САД с циљем да се превазиђу разлике између ставова у дијалогу Београда и Приштине, Кирби је истакао да ће та држава подржати реално решење које ће бити прихватљиво за обе стране и спроведено са обе стране административне линије, додавши да САД Србију жели да види у Европској унији.
Подсећа да је на почетку разговора Београда и Приштине државна секретарка САД Хилари Клинтон дошла у Србију заједно са шефицом европске дипломатије Кетрин Ештон и да су обе подржале дијалог.
Сједињене Државе и Европска унија наставиле су заједнички да подржавају дијалог и "одушевљене су када виде колико напора у дијалог су уложиле српска и косовска влада".
"Морате и да схватите да су Кетрин Ештон и ЕУ уложили огромне напоре и време у тај дијалог, и веома нам је драго да видимо напредак. Ових 'последњих 15 центиметара', да ли је то тешко? Јесте, али људи улажу велике напоре и надамо се да ће у њима успети, што и подржавамо", рекао је Кирби.
Пронаћи нови модел за Косово и Метохију
На питање о својој ранијој изјави да САД не жели Републику Српску на Косову, Кирби је објаснио да је ситуација у јужној српској покрајини специфична и да, у складу с тим, мора да се нађе нови модел, а не да се он преузме из региона.
"Трагамо за решењем које функционише, узимајући у обзир специфичну ситуацију у Србији и на Косову и не треба да тражимо моделе који можда функционишу или не функционишу другде у региону. Треба да нађемо модел који ће овде да функционише", објаснио је Криби.
Није прецизирао о каквом моделу је тачно реч, додајући да се разговори управо и воде, јер тај модел тренутно нико нема.
"Србија би требало, а чујем од њене Владе да жели, да питање Косова остави иза себе и крене ка бољој будућности за Србију и њене грађане. Сматрам, а верујем да то мисле и српска Влада и ЕУ, да је у тој бољој будућности Србија у ЕУ", рекао је Кирби.
Решење за Косово је светлија будућност за људе овде, а то, каже Кирби, желе сви – Србија, САД, ЕУ.
"Улазак у ЕУ није нешто хипотетично. То је функционална економија која производи посао, добре плате, да млади људи остану овде где ће имати бољу будућност", рекао је амерички амбасадор.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 32
Пошаљи коментар