Читај ми!

ЕУ: Услови за чланство познати

Нови српски председник Томислав Николић зна да ЕУ од Србије не тражи да призна Косово да би даље напредовала ка чланству у Унији, тврде европски дипломатски извори у Бриселу.

Европски дипломатски извори у Бриселу истичу да нови српски председник Томислав Николић добро зна да ЕУ од Србије не тражи да призна Косово да би даље напредовала ка чланству у Унији, јер ни пет чланица ЕУ не признају власт у Приштини.

Поводом јучерашње Николићеве изјаве да иде у Брисел да сазна да ли ЕУ инстистира на томе да Србија прихвати независност Косова и Метохије, дипломатски извори су агенцији Бета поновили да српски председник унапред зна, као што су власти и јавност у Србији и досад знали, какав је став Уније.

Питање "сређивања односа с Приштином" ће се, речено је, постепено решавати до самог очекиваног уласка у чланство Србије и нико сада не зна како ће то бити решено, иако јесте став велике већине чланица ЕУ да се неће дозволити да Србија "с нерешеним територијалним питањем", као што је то био случај с Кипром, постане чланица Уније.

У званичном реаговању на Николићеве изјаве портпаролка у Европској комисији Маја Коцијанчич Бети је рекла да су услови за придруживање Србије Европској унији утврђени од Европског савета у децембру 2011. године и да ће о томе колико је Србија то остварила, Европска комисија обавестити челнике ЕУ.

"Србија је достигла нужни степен усаглашености с мерилима за чланство у ЕУ, посебно кад је реч о кључном приоритету предузимања корака ка опипљивом и трајном побољшавању односа с Косовом", став је Европске комисије, како је пренела Маја Коцијанчич.

Она је указала и да Србија у томе даље мора напредовати, исто као и у спровођењу одредби и услова у процесу стабилизације и придруживања с ЕУ.

Такође је нужно да, као што је то Европска комисија утврдила прошлог октобра у Мишљењу о спремности Србије, власти у Београду истрају на "пуном поштовању начела регионалне сарадње у коју ће сви бити укључени", а што се посебно односи на закључени договор о регионалном представљању Приштине.

Међу условима су и потпуна примена одредби регионалног Уговора о енергетској заједници, налажење решења за питање телекомуникација на Косову, уз даљу примену "у доброј вери" досад постигнутих договора у дијалогу, као да Београд "делатно сарађује с Еулексом".

Европски савет је, подсетила је портпаролка високе представнице ЕУ Кетрин Ештон, с којом ће се идућег четвртка Николић састати у Бриселу, наложио Европској комисији да извештај о томе како Србија спроводи ове кључне приоритете поднесе "чим се утврди да је остварен довољан напредак". Тад би Србији био одређен и датум почетка преговора о чланству с ЕУ.

Коментаришући шире објашњење које Николић у јучерашној изјави дао о Сребреници, Маја Коцијанчич је подвукла да је став ЕУ о Сребреници јасан.

Она је подсетила на изјаву Кетрин Ештон и представника за штампу председника Европске комисије Жозе Мануела Бароза да је "за ЕУ масакр у Сребреници био геноцид, како су то потврдили Међународни кривични суд за бившу Југославију и Међународни суд правде, а злочини у Сребреници у јулу 1995. су били злочин против целе људске врсте и то никад не смемо заборавити и никад дозволити да се то понови".

Председник Барозо и председник Европског савета Херман ван Ромпеј ће се састати 14. јуна с председником Николићем "и многа питања, укључујући јако важну тачку помирења у региону биће на дневном реду", рекли су новинарима званичници у ЕУ.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 02. април 2026.
4° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом