понедељак, 19.10.2020, 06:00 -> 11:22
Извор: РТС
Епидемиолошка ситуација неповољна, само уз примену мера стање може бити под контролом
Коронавирус је у Србији од почетка епидемије потврђен код 36.160 особа, а од последица инфекције умрло је 776 особа, показују подаци са сајта covid19.rs.
У Подунавском округу два новооболела
У ковид болници у Врању хоспитализовано 30 пацијената
У ковид болници Здравственог центра Врање хоспитализовано је 30 пацијената, од којих је 13 позитивно на коронавирус.
Са бронхопнеумонијом су 22 пацијента, на кисеонику 12.
Међу хоспитализованима нема деце, а тренутно је слободно 150 постеља. Из болнице су отпуштена три пацијента.
Још 11 заражених коронавирусом у Ваљеву
Према подацима Завода за јавно здравље Ваљево, коронавирус је лабораторијски потврђено код још 11 грађана Ваљева, док је у још две општине Колубарског округа, Мионици и Лајковцу, потврђен по један случај.
Како се наводи на сајту града Ваљева, а према извештају Штаба за ванредне ситуације, у ковид амбуланти Дома здравља Ваљево прегледано је 47 особа са респираторним инфекцијама.
Узето је 19 брисева, а напомињу да ради и ковид дечја амбуланта.
У односу на претходни дан смањен је број прегледа сумњивих, вероватних и/или лабораторијски потврђених новооболелих особа у ковид амбулантама, што наводе да је уобичајено за викенд.
Епидемиолог и члан Кризног штаба Предраг Кон рекао је за РТС да нагло погоршање епидемиолошке ситуације није немогуће. Указује да је препоручено маске носити и на отвореном, чак и на шеталиштима као што је Кнез Михаилова улица у Београду.
Предраг Кон је, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, рекао да се нада да неће бити потребно затварати Београд или уводити сличне мере. Ипак, додаје, чињеница је да се мере морају поштовати да би се избегло затварање.
Нестабилна епидемиолошка ситуација у Новом Пазару
Епидемиолошка ситуација у Новом Пазару је нестабилна и неповољна, јер се не поштују мере, каже за РТС доктор Шефадил Спахић.
"Последња два дана бележи се пораст броја хоспитализованих на Инфективном одељењу, као и пораст броја пацијената који се први пут јављају. У Тутину вирус улази у здравствени систем и у просвету, тако да поред тога што је епидемиолошка ситуација нестабилна и неповољна можемо да кажемо да је и забрињавајућа", рекао је Спахић.
Према последњим информацијама још један пацијент је примљен на болничко лечење, тако да је сада укупно седморо хоспитализованих.
У Дечјој клиници КБЦ "Драгиша Мишовић" петоро пацијената
Дечја клиника Клиничко-болничког центра "Др Драгиша Мишовић" од почетка епидемије збрињава најмлађе пацијенте позитивне на коронавирус.
Руководилац клинике, др Оливера Остојић, рекла је за РТС да се у тој установи од јутрос налази пет пацијента, од којих је троје позитивно на коронавирус.
Навела је да се за једног пацијента чека резултат, а да је један негативан.
Према њеним речима, то су пацијенти од три до 17 година и сви они имају блажу клиничку слику са знацима респираторних инфекција - повишена температура са кашљем и кијавицом.
Последње припреме у Арени, од сутра грејање
Заменик градоначелника Београда Горан Весић рекао је за РТС да се у Арени обављају последње припреме за пријем пацијената.
Сутра ће, каже, почети грејање, тако да ће од тада моћи да буду смештени болесници. Арена је капацитета 510 места, од којих је 216 са кисеоником, што значи да може да прими и теже пацијенте.
"Ова болница се отвара како би се заштитио здравствени систем. Првог децембра се завршава болница у Батајници са хиљаду кревета. Постоје овде лабораторије, амбуланте, сав третман који можете овде да добијете, можете и у другим болницама. Молба грађанима да се поштују мере, а ако будемо носили маске и избегавали журке, мање ће људи долазити овде", истакао је Весић.
У Србији 390 хоспитализованих
У земљи је због заразе коронавирусом, према последњим подацима, 390 хоспитализованих пацијената, док се 24 особе налазе на респираторима.
Према последњем пресеку, још два пацијентa преминула су од ковида-19 у Србији, а коронавирус је регистрован код још 214 особа.
Због раста броја оболелих, капацитети Београдске арене су проширени и она ће, према најавама надлежних, од данас бити спремна за пријем оболелих.
Премијерка Ана Брнабић изјавила је да не постоји план да се грађанима Србије забрани кретање због новог таласа коронавируса.
"То ћемо избећи, успећемо на други начин да превентивно делујемо код трећег таласа", рекла је Брнабићева.
Имунолог Срђа Јанковић рекао је за РТС да је врло јасно да постоји потенцијал да се ситуација погорша и зато апелује на грађане и надлежне службе да се мере спроводе ригорозно и доследно.
Члан Кризног штаба Предраг Кон упозорио је да, ако грађани не буду носили маске, нема друге мере осим затварања.
"Ми се налазимо у крајње несигурној и неповољној ситуацији, можда ће већ крајем следеће недеље бити ванредна ситуација", навео је Кон.
Епидемиолог и члан Кризног штаба Бранислав Тиодоровић изјавио је да се размишља о томе да буде уведен пи-си-ар тест за све који улазе у земљу или тест који доказује присуство антитела, односно да је особа прележала корону.
"У наредних месец дана имамо два сценарија. Први је - уколико будемо поштовали мере можемо очекивати да нам тај број буде двоцифрен, па добро, чак и када пређе у троцифрен као сада, то није драстично толико, само је важно ситуацију држати под контролом, а то се може само поштовањем мера", истакао је Тиодоровић.
Коментари