Тиодоровић: Наредних дана тестираћемо све раднике "Јуре"

Епидемиолог Бранислав Тиодоровић рекао је за РТС да се приближавамо контролисаној ситуацији. Раднике "Јуре" ћемо тестирати комплетно наредних дана и покушаћемо да спречимо ширење инфекција, каже Тиодоровић.

Према последњим подацима у Србији, у последња 24 сата на коронавирус тестирано је 5.299 особа, од којих су 52 позитивне, а двоје пацијената је преминуло, саопштено је из Кризног штаба.

Епидемиолог Бранислав Тиодоровић каже за РТС да ће Лесковац бити од интереса за интензивно праћење, јер се тамо ради о великим организацијама и фабрикама као што је "Јура", са 2.850 радника.

"Раднике 'Јуре' ћемо тестирати комплетно наредних дана и покушати да спречимо ширење инфекција, 67 особа је позитивно, сви су то млади људи, врло су ретки случајеви тешке клиничке слике", рекао је Тиодоровић.

Истиче да ће до средине наредне недеље моћи да се процени да ли је дошло до повећања заражавања због попуштања мера. Тада ће се оценити и да ли треба да се појачају мере.

У Нишу 88 хоспитализованих 

У Нишу је због короне 88 људи хоспитализовано, а петоро је на респираторима. У новом Клиничком центру нема нових позитивних на коронавирус.

Тиодоровић је рекао да се налазимо на првом полувремену и да се "приближавамо контролисаној ситуацији".

"Оцена епидемиолошке ситуације је несигурна, вирус је ту, није изгубио на вируленцији, има много мање заражених и мање ризика за заражавање. Може се десити да у јуну буде више дана без утврђивања новозаражених и умрлих", рекао је Тиодоровић додајући да би то био најбољи резултат.

Указује да постоји могућност заражавања, јер постоје људи који су вирусоноше, а немају знаке, па ће акценат бити на томе да тестирамо оне који почињу да раде, рад са децом и у услужним делатностима.

"То је норамалан рад који ће потенцирати откривање контаката, и на тај начин утврђивање могућег броја заражених особа", каже он.

Разлике између пи-си-ара и брзог тестирања 

Говорећи о тестирању, објашњава да пи-си-ар тестирање узорка може трајати више сати и да је сигуран показатељ да ли се ради о позитивној особи.

Брзо тестирање није баш најсигурније, каже Тиодоровић додајући да ће сероепидемиолошки тест дати колика је прокуженост становништва.

Говорећи о враћању у нормалу, истиче да је предложено да се од 1. јуна отворе границе, јер је то неопходност не само због протока људи и робе већ и због привреде.

"Даља ће процена бити после 15. јуна када је ЕУ предвидела отварање њихових граница, да крене и авио-саобраћај да би проток био сасвим задовољавајући", закључио је Тиодоровић.

уторак, 24. фебруар 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом