Читај ми!

Случај побуне ЈСО: Саслушан први сведок

Бивши заменик начелника Државне безбедности Зоран Мијатовић саслушан као сведок у истрази о оружаној побуни ЈСО. Планирано саслушање и бившег начелника Државне безбедности Горана Петровића.

У Специјалном суду у Београду саслушан је први сведок Зоран Мијатовић у истрази о оружаној побуни Јединице за специјалне операције (ЈСО), новембра 2001. године. Сумња се да је побуна годину и по дана касније била увод у атентат на премијера Србије Зорана Ђинђића.

Мијатовић, бивши заменик начелника Државне безбедности, први је сведок који је саслушан у истрази против припадника ЈСО, а планирано је и саслушање и бившег начелника Државне безбедности Горана Петровића и других.

Истрага се води против осумњичених за организовање побуне, бившег команданта ЈСО Милорада Улемека Легије, Душка Маричића Гумара, Звездана Јовановића. Осумњичени служе вишедеценијске казне у затвору.

Тужилаштво за организовани криминал покренуло је истрагу због сумње да су организовали оружану побуну заједно са покојним вођом "земунског клана" Душаном Спасојевићем.

Истрагом су обухваћена још петорица припадника ЈСО Веселин Лечић, Мића Петраковић, Драгослав Крсмановић, Владимир Потић и Драгиша Радић који се налазе у притвору.

Како се наводи у саопштењу Тужилаштва, јединица ЈСО је у оквиру побуне прекинула све везе са командом и блокирала базу Јединице у Кули. Захтевана је смена министра унутрашњих послова и начелника Ресора државне безбедности и његовог заменика. Потом је уз употребу борбених возила и наоружања, јединица блокирала аутопут код Врбаса.

Јединица је наредних дана то поновила и блокадом аутопута кроз Београд код Сава центра, одбијајући и наређења да се врати у своју базу у Кули.

Узрок побуне је, како су тада образлoжили команданти јединице, било незадовољство њених припадника због хапшења браће близанаца Бановић, Ненада и Предрага, оптужених у Хагу. Истовремено,"беретке" су захтевале да се хитно донесе и Закон о сарадњи са Трибуналом.

Улемек, Јовановић и Маричић се налазе у пожаревачком затвору где издржавају вишедеценијске казне затвора звог убиства премијера Ђинђића и других злочина.

Милорад Улемек је био командант ЈСО до јуна 2001, када га је наследио Маричић. Улемек је првоснажно осуђен као организатор убиства премијера Ђинђића, а Јовановић као непосредни убица.

Маричић је правоснажно осуђен за убиство Ивана Стамболића и четворице функционера СПО на Ибарској магистрали и покушаја убиства лидера те странке Вука Драшковића. Организаторима оружане побуне прети казна од најмање пет до 20 година затвора, а учесницима од три до 15 година затвора.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. јул 2025.
37° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом