петак, 21.10.2011, 20:09 -> 21:04
(Не)функционално обезбеђење банака
После јучерашње пљачке, у Комерцијалној банци кажу да им је обезбеђење функционисало, али да не постоји систем јачи од суровости пљачкаша. Из полиције, међутим, кажу да је најрањивији део банака баш њихово обезбеђење.
Јучерашњи покушај пљачке банке, отвара питање да ли се и како може спречити пљачка банке у Србији. Комерцијална банка у чијој се експозитури десио напад тврди да има добар и најсавременији безбедносни систем.
У Комерцијалној банци кажу да је већи проблем што физичко и техничко обезбеђење, паник тастер, па на крају ни видео-надзор, нису спречили разбојнике да покушају пљачку.
"Радио је видео надзор, као што увек ради, свих 24 сата, и касета са видео снимком је уступљена полицији. Не постоји систем који може да иде испред суровости оних који су се намерили да се огреше о закон," каже Горан Милићевић из Комерцијалне банке.
Омиљени плен разбојника, поред банака, су златаре, кладионице и мењачнице. И поред тога власници тих објеката најчешће уместо заштитних система ангажују по једног радника обезбеђења.
Александар Јанковић из београдске полиције каже да је најрањивији део банака баш њихово обезбеђење.
"Обезбеђење у банкама је лоше. Постоје две врсте обезбеђења, техничко и физичко обезбеђење, те две ствари су нераздвојиве. Ако оне функционишу, функционисаће и безбедност у једној банци", поручује Јанковић.
Цене сигурносних уређаја нису велике о односу на финансијски губитак и људске жртве.
"Цене сигурносних система се крећу од пар стотина до пар хиљада евра. Основни сугурносни ситем је стотинак евра, а бољи неколико пута више", објашњава инжењер Срђан Пашовић.
Још један важан корак ка решавању проблема јесте и доношење Закона о приватном обезбеђењу. Према важећим прописима радници обезбеђења немају готово никаква овлашћења.
"То је као обичан грађанин има пиштољ, а не користи га", каже професор Жељко Никач са Криминалистичко-полицијске академије.
У земљама Европе са високом стопом криминала овај проблем безбедности у банкама је решен другачије и број пљачки је мањи.
У Италији на пример, у већини банака, имају дупла врата, где свако ко жели да уђе у банку оставља отисак прста.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар