уторак, 04.10.2011, 10:53 -> 08:59
Тужилаштво прекопава "Колубару"
Седамнаест особа ухапшено у афери "Колубара", потврдио Миљко Радисављевић. Међу ухапшенима бивши директори тог предузећа Драган Томић и Владан Јовичић, као и бивши члан Управног одбора ЕПС-а Радослав Саватијевић Кене. Министарка правде Снежана Маловић поручује да Србија неће бити земља корупције, нити ће они који пљачкају грађане бити заштићени.
Некадашњи директор Рударског басена "Колубара" Драган Томић и 16 осумњичених ухапшено је због сумње да су злоупотребом службеног положаја оштетили то предузеће за преко 10 милиона евра, потврдио је РТС-у тужилац за организовани криминал Миљко Радисављевић. Одређено им је 48-часовно задржавање.
Поред Томића, који је на функцији директора "Колубаре" био је од 2004. до 2008. године, ухапшен је и Драган Јовичић који га је заменио на тој функцији од 2008. до 2009, као и Радослав Саватијевић Кене, бивши члан Управног одбора ЕПС-а и власник филми "Пам-ек", "Арос бетон", "Беокран комерц" и "Беоогрев", додао је Радисављевић.
Висина прибављене имовинске користи за коју се терете осумњичени креће се од 20 милиона до 290 милиона динара, а укупан износ прибављене имовинске користи за приватна предузећа и висина штете за "Колубару" износи 920 милиона динара, што је у време извршења кривичног дела износило више од 10 милиона евра, нагласио је тужилац.
У акцији је ухапшен и помоћник директора за комерцијалне послове у "Колубари" Радиша Вранковић.
Ухапшено је још седам особа одговорних у "Колубари": Радосав Милић, Владан Радовановић, Милутин Бобић, Света Мирковић, Милан Петровић, Живојин Јовановић и Светолик Симић.
Поред њих, ухапшени су и власници више приватних предузећа Витомир Димитријевић, Дејан Живојиновић, Ненад Живојиновић, Радован Цветић, Горан Маројевић и Вера Трифуновић.
Радисављевић је указао да се ухапшени сумњиче да су прибавили имовинску корист предузећима "Девикс", чији је власник Димитријевић, "Памек", "Беоогрев" "Александар" и "Беокрансистем", која су под контролом Саватијевића и предузећу "План Пројект" у власништву Дејана Живојиновића.
Противправна имовинска корист прибављена је и "Неоградњи" Ненада Живојиновића, "Бахему" Маројевића, "Свинду" у власништву Вере Трифуновић и занатској радњи "Цветић" Радована Цветић.
"Тужилаштво за организовани криминал са полицијом и пореском полицијом анализира закуп машина још неких приватних предузећа и уколико се утврди да је закуп машина вршен на сличан начин, треба очекивати проширење кривичног поступка и на друга лица", истакао је тужилац.
Радисављевић је указао да је акција хапшења изведена после вишемесечног рада Тужилаштва за организовани криминал у сарадњи са полицијском управом за Град Београд, управом криминалистичке полиције и пореском полицијом.
Тим кораком окончан је део предкривичног поступка покренутог поводом сумњи да се у Рударском басену "Колубара Лазаревац", кроз закуп грађевинских машина у власништву приватних предузећа, незаконито користе средства "Колубаре" и прибавља имовинска корист другим правним и физичким личима, указао је Радисављевић.
Лидер Нове Србије Велимир Илић који је, у време када су почињена кривична дела за која се сумњиче ухапшени, био ресорни министар каже да није знао за малверзације у "Колубари".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 12
Пошаљи коментар