Читај ми!

Симовић спреман да сведочи

Члан Земунског клана Милош Симовић спреман да сведочи о политичкој позадини убиства Зорана Ђинђића. Симовић, је у Специјалном суду, признао да је учествовао у атентату, али да ће о осталим детаљима говорити у посебном поступку. Сретко Калинић негира да је учествовао у убиству.

На другом поновљеном суђењу за убиство премијера, члан Земунског клана Милош Симовић признао је да је учествовао у атентату и да му је позната политичка позадина убиства, али да ће о томе говорити у посебном поступку.

"О позадини убиства Ђинђића не могу сада да говорим и остаћу недоречен, а о томе ћу говорити у посебном поступку за који сам убеђен да ће ускоро почети", рекао је Симовић, додајући да је свега пет људи знало политичку позадину атентата.

Политичка позадина убиства премијера, каже Симовић, позната је само њему, његовом брату Александру и Милораду Улемеку Легији, а била је позната и вођама клана Душану Спасојевићу и Милету Луковићу, убијеним у сукобу са полицијом.

"Само ми знамо ко стоји иза тога, али о томе не могу да говорим да не бих угрозио сопствену безбедност. О убиству Ђинђића сам разговарао са Тужилаштвом и сада је на њима да се суоче са истином", рекао је Симовић.

Према његовим речима, "поуздано се зна" да је било "политичке опструкције како би се обуставила истрага о убиству Ђинђића", али како каже, сада када је "доступан", то се тешко може сакрити.

"Специјално тужилаштво је, 2005 и 2006. године, преко мојих родитеља звало мене и мог брата Александра да се јавимо и причамо о позадини, али смо то одбили јер тада нисам желео да причам о људима с којима сам се до јуче дружио", рекао је Симовић.

Симовић је није желео да одговара на питања суда, адвоката и тужилаштва, али је тражио да се суочи са сведоцима сарадницима Дејаном Миленковићем Багзијем и Љубишом Бухом Чуметом како би "објаснио шта се догодило".

Симовић је рекао да је у акцији убиства Ђинђића задатке добијао од Душана Спасојевића и да је његова улога била да прати кретање премијера и да о томе извештава Спасојевића, као и да буде курир између шефова клана и "још неких људи".

"Тада сам имао 23 године, а сада имам 32. Убиство Ђинђића за мене је било као и свако друго убиство. Тада нисам ни знао шта је Устав, нити рушење уставног поретка. Трговао сам нафтом и крао кола, живео сам неки свој живот", рекао је Симовић.

Оптужени је на почетку изношења одбране изразио саучешће породици Ђинђић и рекао да "речима на може да опише" колико му је жао што је учествовао у том догађају.

Срђа Поповић, адвокат Ружице Ђинђић, сматра да је повољна околност то што Симовић тврди да зна много о политичкој позадини убиства.

"Помиње наручиоце, помиње политичку позадину побуне, све оно што су и биле теме, једино што се он, очигледно у договору са тужиоцима, у овом тренутку држи првобитне оптужнице", рекао је Поповић.

Калинић: Звездан Јовановић пуцао у Ђинђића

На истом суђењу, други члан земунског криминалног клана Сретко Калинић негирао је да је учествовао у убиству премијера и потврдио је да је Ђинђића убио Звездан Јовановић.

"После убиства седео сам са Јовановићем и Милетом Луковићем Кумом и гледали смо телевизију, када је Јовановић рекао: 'Гарантујем да није жив'", рекао је Калинић на почетку поновљеног суђења.

Калинић је навео и да му је Луковић рекао да је "Звеки (Звездан Јовановић) звекнуо премијера", а да је Јовановић потврдио да је убио Ђинђића.

Сретко Калинић је нагласио да није имао никакву улогу у убиству премијера и да је у време убиства спавао, а да га је око 13 сати позвао Луковић.

Калинић је рекао да Звездана Јовановића познаје од 1993. године, да је Милорада Улемека видео једном у Босни, а да је вођу земунског  криминалног клана Душана Спасојевића упознао неколико година пре убиства Ђинђића.

Према његовим речима, он није био члан земунског клана.

Други покушај суђења 

Поновљено суђење припадницима криминалног "Земунског клана" Милошу Симовићу и Сретку Калинићу за убиство премијера Србије Зорана Ђинђића почело је пред Специјалним судом у Београду из другог покушаја.

Суђење је 1. јуна било одложено на молбу Симовића, који је затражио одлагање како би се боље упознао с предметом, док Калинић није желео да изложи одбрану.

Суд им је одобрио понављање процеса пошто су обојица били у бекству више од седам година, па су у одсуству правоснажно осуђени на по 30 година затвора због учешћа у убиству премијера.

Та одлука остаје на снази све до изрицања нове правоснажне пресуде.

Калинић и Симовић су осуђени због низа убистава, отмица и других кривичних дела у процесу против "Земунског клана" на по 40 година затвора, а ускоро их очекује поновљено суђење и за та кривична дела.

Оба поступка ће бити поновљена само у односу на њих двојицу, али не и у односу на остале осуђене.

Милош Симовић је 10. јуна прошле године ухапшен на граничном прелазу између Хрватске и Србије, два дана пошто је у Загребу тешко ранио Калинића, с којим се, како сумња Тужилаштво, скривао више од седам година, од убиства премијера.

Калинић је 8. јуна прошле године ухапшен у Хрватској, а 25. августа изручен Србији. Он је био први хрватски држављанин који је изручен по Споразуму о међусобном изручењу сопствених држављана између Србије и Хрватске.

Симовић се од јуна налази у пожаревачком затвору "Забела" где служи вишедеценијску казну затвора, док је Калинић у Окружном затвору у Београду.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 06. јул 2025.
31° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом