уторак, 06.09.2011, 13:15 -> 15:56
štampajТрибунал: Сведоци нису убијани
Апсолутно су погрешни наводи да је неко од сведока у предмету против Рамуша Харадинаја и другим предметима убијен, саопштено из Хашког трибунала. Ниједна особа од оних које се налазе на листи, коју су неки медији у Србији објавили, није била у програму заштите сведока, рекла портпаролка Трибунала Нерма Јелачић.
Хашки трибунал саопштио је да су апсолутно погрешни наводи да је неко од сведока пред Трибуналом у Хагу у предмету против Рамуша Харадинаја и осталих убијен.
"Ниједна од особа које се налазе на листи, коју су неки медији у Србији објавили, није била у програму заштите сведока Трибунала, нити је било која од њих била под мерама заштите које је Трибунал одредио у случају Харадинај", изјавила је портпаролка Трибунала Нерма Јелачић.
"Нека од убистава која се наводе догодила су се и пре него што је Трибунал почео истрагу против Харадинаја и других оптужених у том предмету", наводи Јелачићева.
Поред тога, додаје се у саопштењу, неке од особа које се помињу у листи наведене су да су биле сведоци у поступку пред судом у Приштини, а то је суђење у коме Трибунал није имао било каквог удела.
Кујтим Бериша, једина особа која се појављује на листи, а која је била планирана да буде позвана као сведок на суђењу Рамушу Харадинају, погинуо је у саобраћајној несрећи 2007. године у Подгорици, наводи портпаролка Трибунала.
Према њеним речима, надлежни органи Црне Горе истражили су тај инцидент и, према информацијама које је Трибунал добио, нису нађени докази да је саобраћајна несрећа била намештена.
Трибунал у потпуности разуме и прихвата да јавност Србији има легитиман интерес да зна шта се догађа на суђењима у Хагу и да то укључује и интересовање за безбедност сведока, али су тврдње да су људи који су постали сведоци Трибунала убијани једноставно нетачне, закључује се у саопштењу Трибунала.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар