Младић зрео за хапшење

Ублажавање ставова европских држава по питању хапшења Ратка Младића отвара питање да ли ће хашки оптуженик икада стати пред суд, пише "Њујорк тајмс".

Ратко Младић, кога сада скрива шачица лојалних сарадника, зрео је да буде ухваћен, али ублажавање ставова неколико европских држава, које наводе да његово хапшење не треба да буде предуслов за пријем Србије у Европску унију, намеће питање да ли ће се он икада суочити са правдом, пише Њујорк тајмс.

Према свим оценама, једна од најефикаснијих тачака притиска било је одбијање разматрања чланства Србије у ЕУ, док се не изручи Младић.

Међутим, док се Европа бори са том дилемом, време је, изгледа, учинило своје. Ужаси ратних злочина нестали су са Балкана. Младић је све старији и, према изјавама многих, све болеснији и изолованији и вероватно се једнолично креће од једног до другог стана на Новом Београду.

Њујорк тајмс истиче да је прозападна влада председника Србије Бориса Тадића обећала хапшење Младића.

Узевши у обзир све то, постоје снажни наговештаји да би га, када се шефови дипломатија Европске уније, у понедељак, састану у Луксембургу, језичак ваге могао удаљити од захтева за хитно хапшење, односно, да би могао почети процес приступања ЕУ, за који ће бити потребне године.

Лист подсећа на недавне изјаве највиших званичника европских држава, као и државног секретара САД Хилари Клинтон, у којима се охрабрује европска будућност Србије.

Међутим, неки високи европски званичници и групе за заштиту људских права не посустају у веровању да би компромис у вези са Младићем подрио међународно право и допринео моралном поразу.

Лист наводи најновије изјаве главног тужиоца Хашког трибунала Сержа Брамерца, да хапшење мора бити приоритет и примећује да је Брамерц, последњих дана, на ужасавање неких европских званичника, тражио још агресивнији приступ према Србији.

Све изолованији положај Холандије

Иако је Европска унија, 2006. године, блокирала разговоре са Србијом, јер није ухапсила Младића, холандске дипломате признају да су сада усамљени у захтеву да то остане предуслов.

Њујоршки дневник наводи изјаву Марике Петерс, члана холандског парламента из странке Зелених, која каже да је позиција те земље постала све изолованија. Многе земље гледају на хапшење Младића тек као на један од многих фактора стабилизације Балкана, навела је Петерсова.

Њујорк тајмс подсећа на Тадићеве речи да Влада Србије чини апсолутно све што је у њеној моћи да лоцира и ухвати Младића, али додаје да, с обзиром на прошлост, многи аналитичари у Србији и шире остају скептични.

Њујоршки дневник наводи да истражитељи и пријатељи Младића кажу да је сада мрежа његових помагача пала на једну до две особе - на дубоко лојалне сараднике, вероватно са везама из бивше ЈНА.

У тексту се наводи да су, под пристиком Запада, власти појачале притисак на Младићеву породицу, која је покушала да га прогласи мртвим. Неки породични пријатељи тврде да је Младић мртав, да је извршио самоубиство, или да ће се убити, ако не буде могао да умакне потери.

Број коментара 22

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 24. фебруар 2026.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом