среда, 10.06.2009, 17:53 -> 19:14
štampajЛорд Овен на клупи за сведоке?
Тужилаштво Хашког суда затражило сведочење лорда Дејвида Овена у процесу против Радована Караџића. Овен је учествовао на Међународној конференцији за бившу Југославију 1995. године, добар је познавалац ситуације тадашње ситуације и имао је више сусрета с Караџићем.
Тужилаштво Хашког трибунала затражило је од судског већа да наложи лорду Дејвиду Овену да се појави као сведок на суђењу некадашњем председнику Републике Српске Радовану Караџићу, као што је својевремено сведочио против Слободана Милошевића, објавио је Трибунал у Хагу.
У образложењу захтева наводи се да је лорд Овен као преговарач учествовао на Међународној конференцији за бившу Југославију од 27. августа 1992. до 31. маја 1995. године и да се тада добро упознао са догађајима на терену и лидерима који су били одговорни за та догађања, као и да се у том периоду често сретао с оптуженим.
Наводи се да је Овен сатима разговарао са тим лидерима о мировним плановима и прекидима ватре који су требало да олакшају патње цивилног становништва.
Лорд Овен би, према Хашком тужилаштву, био позван да поднесе судском већу сажету изјаву о својој функцији и мандату у бившој Југославији, о састанцима са Милошевићем и лидерима СФРЈ, као и са лидерима хрватских и босанских Срба.
Та изјава би садржала такође његове оцене о односима Милошевића са лидерима СФРЈ, лидерима хрватских и босанских Срба, укључујући и Радована Караџића, Момчила Крајишника и Ратка Младића, као и са Војиславом Шешељем, лидером Српске радикалне странке.
Исто тако, у њој би требало да наведе све оно што му је познато о логистичкој и другој подршци коју је СРЈ, Југословенска армија и Република Србија обезбеђивале босанским Србима и војсци Републике Српске, као и податке о сукобима у Сарајеву и о догађајима у Сребреници јула 1995. године, наведено је у захтеву Тужилаштва.
Каже се такође да би лорд Овен на почетку сведочења могао да да кратку изјаву, ако то жели, да ће Тужилаштво моћи да га испитује два сата, а оптужени три сата. Судско веће ће моћи да му упућује питања онолико колико сматра да је потребно и када буде оценило да је то потребно.
Више десетина сусрета с Караџићем
У књизи "Балканска Одисеја", коју је лорд Овен објавио 1995. године о својим искуствима у бившој Југославији, наводи се да се више од 25 пута састао лично са Караџићем.
Тужилаштво сматра да би Овенова књига, као и његово сведочење против Милошевића могло да баци светлост на злочине које су босански Срби починили у Босни и Херцеговини 1992. године, на опсаду Сарајева и на нападе на цивиле, на опсаду Сребренице марта 1993. године, на ставове свих страна у разним преговорима укључујући и разговоре о Венс-Овеновом мировном плану из 1993. године.
Његово сведочење би такође било од помоћи, сматра тужилаштво хашког Трибунала, за "кризу талаца" из маја 1995. године, разумевање хијерархије власти у руководству босанских Срба, циљева тог руководства и његових ставова о горе наведеном.
На Милошевићевом суђењу судско веће је одобрило захтев Тужилаштва за сведочење лорда Овена. Тада је вођено рачуна о примедби лорда Овена да би убудуће независност и непристрасност међународних преговарача могла да буде угрожена уколико ти преговарачи буду били позивани да сведоче на суђењима особама умешаним у сукобе у чијем решавању су управо они посредовали.
Тада је лорд Овен тражио да не буде сувише тесно повезан са Тужилаштвом да би се избегао утисак да се на суђењу сврстава уз неку од страна.
Сам лорд Овен је и овом приликом истакао исте резерве, као у време када је био позван да сведочи у суђењу Милошевића, уважавајући притом захтев да сведочи у суђењу Караџићу.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар