понедељак, 08.02.2010, 15:05 -> 17:06
štampajНаставак суђења Цанетовој групи
У наставку суђења криминалној групи Станка Суботића, сведок Милован Калајановић изјавио да је конвој камиона, који је превозиои цигарете, имао полицијску пратњу и у Србији и Републици Српској Крајни.
Возач камиона Милован Калајановић изјавио је, у наставку суђења криминалној групи Станка Суботића Цанета, да су конвоји камиона натоварених цигаретама имали полицијску пратњу у Србији и бившој Републици Српској Крајини (РСК).
Калајановић је пред Специјалним судом сведочио да је 1995. године или 1996. године возио камион натоварен цигаретама из Србије у РСК и назад и да је у конвоју било између пет и 15 камиона, а да је у његовом камиону било око 1.000 картона цигарета.
"Ангажовала нас је фирма 'Србијапревоз'. Не сећам се где су у Србији биле утоварене цигарете. Када смо стигли на гранични прелаз на Дунаву код Вуковара, цариници су прегледали документацију и камионе, прешли смо границу и чекали смо у кругу неког предузећа целу ноћ", рекао је Калајановић.
Сведок је рекао да цигарете нису истоварене у РСК, па су се следећег јутра вратили у Србију, али без царинске провере, а да су цигарете истоварене "негде код Новог Сада".
"Била је нека пратња која нам је рекла где да истоваримо цигарете. Када смо стигли на то место, мој посао је био да отворим камион и да се склоним", рекао је Калајановић.
Сведок је навео да су конвој кроз Србију пре уласка у РСК пратила два полицијска "голфа 3", један испред конвоја, а други на крају, док су у РСК камионе са цигаретама пратили џипови са полицијским таблицама и ротационим светлима. По повратку у Србију, конвој је обезбеђивао полицијски џип.
Калајановић у судници није препознао ниједног оптуженог и рекао је да му нису позната њихова имена.
Захтев одбране за оригиналним документима
Председавајућа судским већем Милена Рашић је у наставку суђења прешла на читање писане документације коју је предложило Специјално тужилаштво.
Томе се успротивио заступник оптуженог Николе Милошевића, који је у бекству, адвокат Желимир Чабрило, који је навео да међу писаним доказима има и фотокопија и предложио да се читају само оригинални документи.
"Подсећам да је председница Врховног касационог суда и председница Врховног савета судства Ната Месаревић недавно, као разлог због којег неке судије нису изабране, навела то што су се у поступцима користиле неоверене фотокопије", рекао је Чабрило.
Адвокат је додао да је тужилаштво крајем јануара одбрани доставило и, како је рекао, наводни документ мађарске царине, који је у Министарство правде Србије стигао у августу 2008. године.
"Документација је на мађарском, није преведена, а ја слабо диваним мађарски. Ако нам је тужилаштво сада дало документ који има већ годину и по дана, ко зна шта нас очекује до краја поступка, па би тужилаштву требало дати додатни рок да нам достави документацију коју поседује", рекао је Чабрило.
Судија Рашић је затим почела читање оригиналних и фотокопираних докумената.
Рашић је прочитала фотокопиране извештаје швајцарског Интерпола о Суботићу, у којима се, између осталог, наводи да Суботић има возачку дозволу Швајцарске, а нема швајцарски пасош нити личну карту и да у Женеви има вилу вредну више од три милиона швајцарских франака.
Гардероба вредна четири хиљаде евра
У извештају Интерпола наводи се да су 2004. године Суботић и један држављанин Шри Ланке контролисани пошто су у Швајцарску ушли возом из Француске и да је код њих пронађена гардероба вредна више од 4.000 швајцарских франака, па је против Суботића покренут поступак за кријумчарење робе.
Суботићев адвокат Владимир Бељански рекао је да такви извештаји не могу бити докази на суду, јер су прочитане фотокопије, а не оригинали, и јер, у случају да су аутентични, садрже оперативне полицијске податке стране земље.
Суботићева група оптужена је да је шверцом цигарета 1995. године и 1996. године стекла корист од 28 милиона евра и осам милиона америчких долара.
Суботићу се суди у одсуству, а у бекству су и његов сестрић Никола Милошевић, Јовица Ранђеловић и Ивана Крчмаричић.
Оптужени су и некадашњи директор Савезне управе царина МихаљКертес, оснивач јединице Шкорпиони Милан Милановић Мргуд, бивши начелник новосадске полиције Миодраг Завишић, бивши шеф новосадске Државне безбедности Милован Попивода и бивши радници царине Небојша Николић Тарзан и Драго Додевски.
Оптужени су и радник Суботићевог предузећа "Миа Уб" Мирослав Пешић,певачица Ивана Олујић, Лука Ненадић и Стеван Бановић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар