Читај ми!

Ухапшена криминална група осмуњичена за утају пореза од 122 милиона динара

Припадници Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције, ухапсили су 12 особа осумњичених да су као припадници организоване криминалне групе, користећи пословну документацију са неистинитим садржајем, оштетили буџет Републике Србије за више од 122 милиона динара, саопштено је из МУП-а.

Како се наводи, у сарадњи са Пореском полицијом, а по налогу Тужилаштва за организовани криминал, због постојања основа сумње да су починили кривична дела удруживање ради вршења кривичних дела, злоупотреба положаја одговорног лица, прање новца и пореска утаја ухапшени су С.И. (1960), Ј.К. (1988), Р.Ј. (1968), С.В. (1968), С.Т. (1979), Г.Ж. (1982), Г.Ј. (1972), Ж.Ц. (1973), Д.И. (1963), Д.И. (1963), М.В. (1971) и М.И. (1987), док је против једне особе поднета кривична пријава у редовном поступку.

У саопштењу се истиче да постоје основи сумње да су припадници организоване криминалне групе током 2019. и 2020. године, преко шест фирми које су биле под њиховом контролом привредним друштвима, са којима је успостављен фиктиван пословни однос, испостављали рачуне за промет грађевинских добара и услуга, које нису извршене.

Додаје се да се сумња да су на тај начин привредна друштва за фиктивне послове фирмама под контролом осумњичених уплатила 763.885.469 динара, који су потом припадници организоване криминалне групе подигли у готовини.

Постоје основи сумње да су потом осумњичени, уз задржавање договорене провизије од шест до осам одсто, новац враћали одговорним лицима привредних друштава. Против седам одговорних лица привредних друштава поднета је кривична пријава у редовном поступку због сумње да су починили кривично дело прање новца и пореска утаја.

На тај начин, како се сумња припадници организоване криминалне групе стекли су противправну имовинску корист од 45.833.128 динара.

Сумња се да је по основу необрачунатих, неисказаних и неплаћених пореских обавеза на овај начин причињена штета буџету Републике Србије за 122.826.216 динара.

Из МУП-а је саопштено да је осумњиченима одређено задржавање до 48 сати и они ће уз кривичну пријаву бити приведени Тужилаштву за организовани криминал.

понедељак, 23. фебруар 2026.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом