Бурад са отпадом поново пронађена код Обреновца
У атару села Вукићевица код Обреновца поново је пронађена бурад са потенцијално опасним отпадом. До сада је ископано 15 буради. Њива на којој је пронађена бурад у власништву је особе на чијим је парцелама отпад пронађен и у децембру, незванично сазнаје РТС. Спречен нови еколошки акцидент у Обреновцу, саопштило је Министарство заштите животне средине.
Министарство заштите животне средине је у сарадњи са БИА и Основним јавним тужилаштвом у Обреновцу открило нову локацију са нелегално закопаним отпадом.
До сада је извучено 15 буради уљаног отпада, а претпоставља се да ће бити нађено 20 до 25 тона. Истрага ће показати порекло отпада и ко га је складиштио.
Надлежни сумњају на организоване групе, односно постројења и фабрике за складиштење и прераду отпада.
РТС незванично сазнаје да је њива на којој је бурад пронађена у власништву исте особе на чије је две парцеле отпад пронађен и у децембру.
Зоран Марковић (1961) ухапшен је 28. децембра због сумње да је у кругу своје фирме у Вукићевици закопао опасни отпад.
Триван: Злочин према животној средини и грађанима
Министар заштите животне средине Горан Триван је, приликом обиласка локације где је поново пронађен потенцијално опасан отпад, рекао да је истрага у току, да ће врсту пронађене супстанце у бурадима утврдити анализа, али да се основано сумња да је реч о опасном отпаду.
Упитан има ли осумњичених, Триван је истакао да о томе не може да говори, подсетивши да је истрага у току, и додао је да ће јавност о количини пронађених отпадних супстанци бити накнадно обавештена.
Наводи да је до сада извађено 15 буради са, за сада, непознатим врстама садржаја, а резултати анализе биће готови за недељу до две дана.
"Акцију настављамо и нећемо се на томе зауставити. Овде није реч о акцији, већ о злочину који се дешава према животној средини и грађанима, и зато мора бити заустављен", указао је Триван.
Према његовим речима, како истрага о досадашњим пронађеним опасним отпадима на северу земље каже, могуће је да постоји "организована група људи која се овим послом бави".
"То ће тужилаштво утврдити, а на мени је да јавно говорим о томе", нагласио је министар и додао да тврди да је јавна информација истовремено и превентивна, како се овакве ствари више не би дешавале.
Триван је навео да је један од начина да се ови "злочини" зауставе да се утврди где се и шта налази по Србији, те позвао грађане да обавесте Министарство заштите животне средине уколико сумњају да на неким местима постоји опасан отпад.
На питање новинара на који начин држава планира да тај отпад уклони, Триван је одговорио да ће отпад "збринути" локалне самоуправе, Министарство и надлежне службе у складу за законом.
"Србија има неколико капацитета за прераду одређених врста опасног отпада, али оно што Србија нема јесу постројења за прераду, пре свега, физичко-хемијског опасног отпада", рекао је министар.
Додао је да ће отпад, за који Србија нема постројења, бити уништен у постројењима ван земље.
Каже да Србија годишње произведе између 150 и 200 хиљада тона опасног отпада, те да је дугорочна стратегија у решавању овог проблема изградња постројења за прераду опасног отпада.
Слободан Тошовић, саветник у Министарству заштите животне средине, рекао је новинарима да отпад, на основу површинског изгледа пронађених буради, личи на опасан отпад из индустрије, највероватније уљани.
Истакао је да ће се накнадним анализама утврдити колико је отпад опасан и да ли је радиоактиван, али и да ће бити анализирани земљиште и вода.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар