среда, 04.11.2009, 11:07 -> 20:04
štampajСрпско-норвешка акција “Pink BMW”
Како Радио-телевизиија Србије ексклузивно сазнаје, у заједничкој акцији српске и норвешке полиције под кодним именом “Pink BMW” ухапшена криминална група током припрема за пљачку.
РТС екскллузивно сазнаје, да је током дана изведена заједничка акција полиција Србије и Норвешке која се водила под кодним именом "Pink BMW".
Шифра је добијена комбинацијом назива банде и марке аутомобила са којим су ушли у Норвешку.
Чланови банде ухваћени су током припрема за пљачку два објекта у Норвешкој у околини Осла.
Како наводе наши извори, претпоставља се да је вођа групе био Милан Секулић са пребивалиштем у Новом Саду, који је у Норвешку ушао са лажним идентитетом.
За њим је, како наводе наши извори, немачка полиција раније издала потерницу због пљачке 60кг златних полуга.
Групу лопова са простора Балкана, како преносе норвешки медији, чине петорица Срба, један Хрват и један Румун, који су ухапшени у две одвојене, али синхронизоване акције, а један држављанин Србије је у бекству.
Спекулише се да је план дела групе био да провале у фабрику за прераду племенитих метала у Ослу и одатле отму 500 килограма злата и племенитих метала.
Бандити су ухапшени исто вече, на две различите локације. Док је део ухваћен на острву Јелој, покушавајући да опљачка кућу богатог Норвежанина, четворица разбојника ухапшена су у граду Драмену и код њих је пронађено 19 торби пуних компјутера, мобилних телефона и друге скупоцене техничке опреме.
Ухапшени су у затвору у Ослу и одређен им је притвор од четири недеље. Један је у потпуној изолацији без права на посете и пријем поште. Норвешка полиција сумња да су две групе тесно повезане и да долазе из истог криминалног миљеа.
Норвешка полиција је у непрестаним директним контактима са полицијом Србије и изразила је захвалност за обавештења која су довела до хапшења групе и спречавања планираних провала.
Српска полиција је пратећи телефонске разговоре и кретање чланова банде, предала норвешкој полицији бројеве телефона, датуме и места састанака.
Акција се наставља
Акција се наставља, пишу норвешки медији, пошто је најмање један од осумњичених успео да измакне потери.
Истовремено, норвешка полиција сматра да је та група повезана са криминалцима, који су прошлог месеца у Штокхолму, хеликоптером, упали у сеф компаније Г4С, одакле су однели још увек непознату количину новца, односно између милион и десетак милиона евра, како су проценили шведски медији.
"Не желим да коментаришем шта је била мета или циљ групе ухапшених у Норвешкој, јер ће то да открије истрага. Имали смо добру сарадњу са српском полицијом која нам је дала вредне информације на чему смо им захвални", рекао је за Радио-телевизију Србије портпарол нопрвешке полиције Ховард Кемпен.
Група Срба је ухапшена пре тачно недељу дана, после вишемесечне операције у којој је учествовао и један убачени агент.
Акције у Норвешкој организовали су тако што су користили податке о плаћеном порезу како би идентификовали потенцијалне жртве, а дојава о њиховим активностима добијена је и од српске полиције, пише дневник Нихетер.
Њих тројица су пребачени у затвор у Ослу.
Норвешка полиција реаговала је брже од колега из Шведске, који нису предузели одговарајуће мере после дојаве из Београда, па су се тамошњи медији прилично жестоко обрушили на полицију, тврдећи да су пљачкашима, суштински, отворили врата сефа.
Шведска полиција је, после серије акција, ухапсила пет особа за које се сумња да су учествовали у хеликоптерском нападу на сеф компаније за обезбеђење, али за најмање тројицу нема никаквих доказа да су заиста умешани у ту пљачку, пишу шведски медији.
Скандинавски Пинк Пантер
"Група је позната као 'Скандинавски Пинк пантер', а осумњичени су за велике провале и крађе у северној Европи. Очекујемо да се њиховим хапшењем разреше многа тешка разбојништва и велике пљачке. Као и код свих 'пинкпантероваца' њихова основна мета био је накит, али су пљачкали и технику и друге вредне ствари", наводе у полицији.
Министар унутрашњих послова Ивица Дачић потврдио је да је МУП Србије у сарадњи са норвешком полицијом спречио пљачку велике количине злата.
"Тачно је да је МУП Србије, на основу оперативних сазнања СБПОК-а, доставио колегама из Норвешке податке да се припрема велика пљачка злата у Ослу. Деловали су брзо, испоставило се да су све информације тачне, пљачка је спречена, а осумњичени су похапшени", рекао је Дачић.
Министар није желео да открије због којих криминалних радњи СБПОК прати ту групу, као и да ли међу ухапшенима има особа које су на потерницама због других дела.
"Најважније је да је спречена можда и пљачка века у Норвешкој јер је циљ ухапшене групе била роба огромне вредности. Ово је само још једна потврда да су припадници МУП-а спремни да се обрачунају са криминалом у међународним границама и размерама", навео је Дачић.
Спектакуларне пљачке по целом свету
Група "Пинк пантер" сматра се одговорном за велике пљачке у Бахреину, Јапану, Шпанији, Уједињеним Арапским Емиратима и другим државама.
Троје пљачкаша је 2004. године из јувелирнице у Токију украло је дијамантску огрлицу "Контеса од Вандома" са 116 мањих и једним крупним дијамантом, чија се вредност процењује на 25 милиона евра.
Српски држављани Александар Радуловић, Ђорђије Рашовић и Снежана Панајотовић осуђени су пред Специјалним судом у Београду због те пљачке, а Петар Радоњић из Никшића ухапшен је у марту 2006. на аеродрому "Никола Тесла", на основу потернице јапанске полиције.
"Пинк пантер" је опљачкао јувелирницу "Граф" у центру Лондона. Једног од пљачкаша, Небојшу Денића, савладало је обезбеђење, док су Милан Јоветић и Предраг Вујошевић побегли са драгуљима вредним 30 милиона евра.
Небојша Денић осуђен је 2004. на казну од 15 година затвора док је Милан Јоветић ухапшен и осуђен на пет година затвора.![]()
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 10
Пошаљи коментар