уторак, 04.08.2015, 16:43 -> 17:05
štampajМаксималне казне за крадљивце плоча и скулптура
Четири бронзане фигуре голубова, који су део фонтане "Буђење" испред павиљона "Цвијета Зузорић" на Калемегдану су украдене. Из Завода за заштиту споменика Београда најављују да ће поднети кривичне пријаве против крадљиваца, али и против оних који буду откупљивали таква дела.
Директорка Завода Нела Мићовић рекла је да је случај крађе фигура голубова пријављен полицији и да се нада да ће починиоци убрзо бити откривени. Након тога Завод ће поднети кривичне пријаве и тражити максималне казне за починиоце, преноси Танјуг.
Мићовић је апеловала на грађане да сазнања у вези са откупом оваквих дела пријаве полицији како би се што пре ушло у траг, не само бронзаним голубовима, већ и свим другим плочама које су предмет крађе.
Подсећа да су пре неколико дана украдене и плоче са Зиндан капије и Римског бунара, као и спомен плоче са Студентског трга.
Додаје да то сведочи да се појединци неодговорно понашају према уметничким стварима.
"Кривични закон предвиђа казну затвора од шест месеци до пет година и када починиоци буду откривени Завод и 'Београдка тврђава' ће тражити максималне казне за починиоце и оне који буду откупљивали дела", рекла је Мићовић.
То је, како каже, једини начин да се казненом политиком људи науче да је за држвау и град јавна скулптура од непроцењиве вредности.
"Сведоци смо ових дана крађа једне опрганизоване групе крадљиваца. То нису више појединци, већ групе које су мапирале наше јавне споменике", рекла је Мићовић.
Истиче да је на мети крадљиваца све што је метално, без обзира да ли је реч о бронзи, месингу итд.
Подсетила је да је пре неколико година украдена скулптура дечака са Чукур чесме, која је била уништена и растављена у 20 комада. Она је пронађена захваљујући брзој реакцији полиције, а затим је и реконструисана.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар