Специјални суд одузео плац у Шилеровој

Наследницима вођа земунског клана Душана Спасојевића и Милета Луковића, Специјални суд одузео плац у Шилеровој улици у Земуну.

Душану Спасојевићу и Милету Луковићу наследницима вођа земунског клана, данас је Специјални суд одузео плац у Шилеровој улици у Земуну.

Реч је о првој пресуди по захтеву за трајно одузимање имовине према Закону о одузимању имовине проистекле из кривичног дела, чија је примена почела 1. марта.

Судија Милимир Лукић у целости је усвојио захтев специјалног тужилаштва за трајно одузимање права коришћења на градском грађевинском земљишту у Шилеровој 38 - 40 од Татјане и Јоване Спасојевић и Маје и Милоша Луковића.

После саопштавања одлуке, Лукић је навео да ће образложење решења бити наведео у његовом писаном отправку, и нагласио да жалба не одлаже извршење.

Наследници Спасојевића и Луковића имају право да у року од осам дана уложе жалбу на ово решење. Они нису успели да докажу легално порекло новца за куповину плаца од две парцеле, иако су тврдили да је купљен новцем који је 1997. године Спасојевићу дао његов таст Златко Јурак.

Богатство сумњивог порекла

Према захтеву за трајно одузимање имовине, сумња се да су спорни плац Спасојевић и Луковић купили новцем добијеним продајом наркотика, али и од других тешких кривичних дела, на првом месту од отмица.

Кривични поступак против Спасојевића и Луковића није вођен, јер су убијени у акцији "Сабља" у Мељаку, али је на суђењу припадницима "земунског клана" утврђено да су њих двојица организовали ту криминалну групу.

Суд је, такође, у првостепеној пресуди "земунцима", утврдио да су највећи део новца "зарадили" од отмица српских бизнисмена - Милије Бабовића, Мирослава Мишковића, затим Вука Бајрушевића и Сувада Мусића.

На плацу у Шилеровој, поред куће од 500 квадратних метара, Спасојевић и Луковић су имали и две куће од по 200 квадратних метара, тржни центар од 1.000 квадратних метара, кафић, подземне гараже и олимпијски базен, као и фонтану.

Сви објекти су током акције "Сабља" порушени, два дана после убиства премијера Зорана Ђинђића за које се такође терете.

Због рушења тих објеката, Татјана Спасојевић и Маја Луковић су тужиле државу Србију, град Београд и општину Земун, тражећи одштету од 8,5 милиона евра, али ће та тужба после данашње одлуке суда бити обесмишљена и највероватније одбијена.

Тај поступак недавно је прекинут у Првом општинском суду у Београду, до одлуке у овом поступку.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 16. мај 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом