Умрла Дафина Милановић

Некадашња власница "Дафимент банке" Дафина Милановић преминула је јутрос у Београду у 60. години, после дуге и тешке болести, потврдио је њен адвокат Драгослав Огњановић.

Адвокат није могао да прецизира детаље, али је познато да се некадашња "српска мајка", како је прозвана почетком деведесетих године прошлог века, годинама борила против карцинома дојке, имала више операција и ишла на терапије.

У Окружном суду у Београду Дафини се судило због злоупотребе службеног положаја и присвајање вишемилионске имовинске користи на штету штедиша "Дафимент банке", која је радила у периоду 1991-1993. године, по принципу пирамидалне штедње.

Милановићева је током вишегодишњег суђења негирала своју кривицу и суштинску улогу у тој банци, а због смрти, судски поступак против ње биће обустављен.

Она је за пропаст банке и смрт своје породице оптужила покојног председника СРЈ Слободана Милошевића, наводећи да је гувернер Народне банке Југославије Борислав Атанацковић по његовим налозима диктирао пословну политику "Дафимент банке".

Оптужница Окружног тужилаштва теретила је Милановићеву да је од 1991. до 1997. године, злоупотребом службеног положаја, прибавила себи и другима противправну имовинску корист у износу од 19,7 милиона немачких марака, милион америчких долара, 3,5 милиона швајцарских франака, 10,9 милиона аустријских шилинга и 199,4 милиона италијанских лира.

У оптужници је наведено да је, у договору и по овлашћењу бившег гувернера Народне банке Југославије покојног Борислава Атанацковића, организовала незакониту пирамидалну шему штедње.

Милановићева је неовлашћено располагала улозима штедиша, омогућила је појединим штедишама исплату преко реда, а основала је и "Фонд председнице банке", из чијег трезора је неколико пута узимала новац и користила га за своје потребе, наведено је у оптужници.

Власница "Дафимент банке" ухапшена је крајем 2002. године у немачком граду Цвајбрикену, а оптужница пред домаћим судом подигнута је у октобра 2003. године.

"Дафимент банка" је основана 9. октобра 1991. године без иједног динара на име оснивачког улога и до престанка рада, средином 1993. године, према грубим проценама, остала је дужна штедишама око 150 милиона евра.

Главница тог дуга, одлуком Народне банке Југославије, редовно се враћа штедишама у годишњим ратама од 2002. године и трајаће до 2016. године.

Она је 14. јула 1993. године враћена са граничног прелаза Келебија у пратњи полиције, уз одузимање пасоша, и тада је изјавила како је ишла на радни састанак, јер има 25 компанија у свету које остварују профит за камате штедиша у Србији.

Милановићева је пре оснивања "Дафимент банке" први пут дошла у сукоб са законом 1979. године, као благајник клуба "Морнар", и због "противправног присвајања новца" осуђена је на 11 месеци затвора, условно на четири године.

Други пут је 1988. године провела осам месеци у истражном затвору, јер је као шеф рачуноводства у предузећима "Славија", а потом у "Пластици" поново посегнула за туђим новцем, али никада није отишла на издржавање казне од 2,5 године затвора.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 19. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом