понедељак, 02.12.2013, 13:40 -> 18:42
štampajЈуришићу 12 година за "тузланску колону"
Ратном старешини полиције БиХ Илији Јуришићу, оптуженом да је наредио напад на колону ЈНА у Тузли 1992. године када је настрадао најмање 51 војник, поново изречена казна од 12 година затвора. Претходну првостепену пресуду поништио је Апелациони суд. Јуришић није присуствовао изрицању пресуде.
Одељење за ратне злочине поново је осудило на 12 година затвора ратног старешину полиције БиХ Илију Јуришића, јер је наредио напад на колону ЈНА у Тузли 1992. године када је настрадао најмање 51 војник.
Јуришић није дошао на изрицање пресуде, јер је према образложењу његовог браниоца Ђорђа Дозета, на болничком лечењу у Тузли на које је примљен 28. новембра.
Адвокат је суду доставио медицинско оправдање за свог брањеника, према коме има срчане проблеме. Јуришић, према речима судије, и није обавезан да присуствује изрицању пресуде.
То је Јуришићу друга првостепена пресуда, јер му је прву казну којом је био осуђен исто на 12 година затвора због ратног злочина употреба недозвољених средстава борбе, укинуо Апелациони суд и наложио да се суђење понови пред потпуно новим судским већем.
И на нову пресуду Јуришић и Тужилаштво за ратне злочине имају право да уложе жалбу Апелационом суду у Београду, који ће донети коначну одлуку у том случају.
Суд је утврдио да је Јуришић крив, јер је супротно договору о мирном повлачењу између СРЈ и БиХ као дежурни оперативног штаба Станице безбедности Тузла наредио напад на колону војника ЈНА која се повлачила из касарне Хусинска буна, 15. маја 1992. године, речима "на ватру одговори ватром".
Наредбу је примио од надређеног Мехе Бајрића. Муслиманско-хрватске јединице Територијалне одбране уз припаднике паравојне јединице Зелене беретке пуцале су најпре на возаче, па на војнике који нису били спремни за борбу и нису имали оружје уз себе да би могли да се одбране.
У нападу на колону ЈНА у Тузли 15. маја 1992. године погинуо је најмање 51 војник, око 50 њих је рањено, а уништен је и већи број санитетских возила.
Јуришић је у јулу прошле године на почетку поновљеног суђења негирао кривицу истичући да му је "савест мирна и образ чист".
Поред осталог навео је да није био старешина и да ни о чему није могао самостално да доноси одлуке.
Јуришић је био ухапшен 14. маја 2007. године на београдском Аеродрому "Никола Тесла", по међународној потерници. Тужилаштво за ратне злочине преузело је предмет од Војног тужилаштва у Београду, 2004. године.
После укидања прве пресуде Јуришић је у октобру 2010. пуштен да се брани са слободе и на суђења је до данас редовно долазио из Тузле.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 26
Пошаљи коментар