Читај ми!

Привођења због малверзација са житом

Приведено пет особа због сумње да су малверзацијама приликом складиштења жита за робне резерве оштетили државу за 5,5 милиона евра. Њима је одређено задржавање до 48 сати. Завршено саслушање. Полиција трага за још две особе.

Припадници Управе криминалистичке полиције у сарадњи са Тужилаштвом за организовани криминал, привели су пет особа у Сомбору и Новом Саду, због сумње да су малверзацијама приликом складиштења меркантилне пшенице и кукуруза за робне резерве оштетили државу за 5,5 милиона евра, сазнаје РТС.

Међу осумњиченима су начелник центра Робних резерви у Новом Саду Михаило Увачек (57), шеф Одсека за прехрамбене производе у робним резервама Јелена Дробњак (50), судски вештак Сташа Савковић (71), као и Синиша Козлина (50) и Ангелина Стрилић (50) из "Југоинспекта".

Премијер и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је да су установљене велике злоупотребе и проблеми као и да је велика штета нанета држави када је реч о крађи робних резерви.

Дачић је новинарима у Баточини на питање да ли се може очекивати још хапшења поводом злоупотреба са робним резервама, рекао да је то један део приче о лошој контроли стања робних резерви на различитим местима у Србији.

Према његовим речима, установљено је да недостаје велика количина оних производа који би требало да буду у складиштима предузећа која су одређена да чувају те робне резерве.

"Колико ће истрага даље обухватити, видећемо. Али то је део онога што је најављено и о чему се причало и раније: да су установљене велике злоупотребе и велики проблеми, бахатост и велика штета за државу када је реч о крађи робних резерви", рекао је Дачић.

Вељовић: Наставак борбе против корупције 

Директор полиције Милорад Вељовић изјавио је да је привођење осумњичених за злоупотребе са пшеницом и кукурузом из робних резерви представља наставак борбе против оних који подривају економску моћ државе.

Вељовић је рекао да полиција у сарадњи са Тужилаштвом за организовани криминал већ пола године проверава све у вези са робним резервама и да ће данашња акција бити настављена.

"Суштина провера односи се на то што је неко дозволио себи да на неки начин подрива економску моћ овог система и да у том делу врши злоупотребе", рекао је Вељовић.

Он је објаснио да се суштина злоупотреба састоји у томе "да овлашћена лица у Дирекцији за робне резерве омогућавају појединим приватним складиштарима да путем фалсификоване документације" складиште робу иако за то немају услова.

Вељовић је истакао и да је путем ових махинација буџет Србије оштећен за најмање 5,5 милиона евра најавивши да ће бити проверено шта је рађено и са другим производима из робних резерви. 

Директор полиције је истакао и да је овај предмет везан искључиво за меркантилну пшеницу и кукуруз, "али поставља се питање шта је са осталом акцизном робом - са уљем, сојом, са свим оним другим што чини сигурност државе у случају евентуалних елементарних непогода и свега другог". 

Тужилаштво за организовани криминал саопштило је да је против приведених и две особе које нису пронађене, полиција поднела кривичну пријаву због сумње да су незаконито располагали робом Дирекције за робне резерве.

Према речима тужиоца за организовани криминал Миљка Радисављевића, осумњиченима је одређено и полицијско задржавање до 48 сати.

"Полиција има налог Тужилаштва да настави са проверама пословања Дирекције за робне резерве и у погледу друге робе која је била на скадиштењу као и у погледу других правних лица која су се бавила тим пословима и која су имала закључене уговоре са Дирекцијом", каже Радисављевић.  

Према наводима у кривичној пријави, осумњичени су у периоду од 2005. до 2012. године омогућили присвајање меркантилне пшенице у количини од 11.000 тона и кукуруза од 10.500 тона усладиштених у два приватна предузећа у Сомбору.

У Тужилаштву за организовани криминал завршено је саслушања осумњичених, судија за претходни поступак сутра ће одлучити о даљем току кривичног поступка.

Потрага за још двоје осумњичених 

Полиција трага за директорима "Градске пекаре" у Сомбору, Бранком (53) и Горданом Мијић (51).

Против осумњичених, полиција је поднела кривичне пријаве због сумње да су омогућили присвајање 11.000 тона пшенице и 10.500 тона кукуруза, рекао је Радисављевић.

Осумњичени Бранко и Гордана Мијић су од 2005. до 2013. године били овлашћени складиштари робних резерви за око 20.000 тона меркантилног кукуруза и пшенице, иако су њихови капацитети за складиштење били 3.360 тона житарица - саопштила је полиција.

Како се наводи у саопштењу, приликом уговарања са Дирекцијом за робне резерве, они су приложили фалсификовану документацију, коју су им издали Синиша Козлина и Ангелина Стрилић из "Југоинспекта" Нови Сад.

Михаило Увачек је дао сагласност за те уговоре, иако је знао да количина жита повереног складиштарима "Градској пекари" и "1. октобру" из Сомбора превазилази њихове укупне складишне капацитете, додаје се у саопштењу.

Они се сумњиче да су, на тај начин, "Градској пекари" и "1. октобру", чији је власник Бранко Мијић, противправно прибавили 5,5 хиљада евра на штету Републичке дирекције за робне резерве.

Пољопривредни инспектори утврдили су, средином јуна, да је у 19 складишта робних резерви пшенице и кукуруза мање него што је било смештено у силосе.

Како је тада рекао министар трговине Расим Љајић, том крађом држава је оштећена за око 20 милиона евра.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом