уторак, 19.11.2013, 16:17 -> 19:55
štampajМарковић прети тајним досијеима
Раде Марковић претио објављивањем досијеа који би, како је рекао, имали "несагледиве последице и по њега и по државу" - саопштила Комисија за истраживање убистава новинара. Вук Драшковић: Вучић рекао да ће врло брзо бити подигнута оптужница за убиство Славка Ћурувије.
Комисија за истраживање убистава новинара саопштила је да бивши шеф Ресора државне безбедности Србије Раде Марковић претио објављивањем 15 досијеа, тврдећи да би то имало "несагледиве последице и по њега и по државу".
Како се наводи у саопштењу Комисије, Раде Марковић је у документованом разговору с једним чланом Комисије навео да његова супруга Иванчица поседује 15 тајних досијеа и да ће их, у случају да полиција "направи још један корак", објавити у "свим европским новинама и још негде, а она зна где".
Марковић је то рекао пошто је радна група која истражује убиства новинара покушала да с њим обави разговор поводом нових сазнања о његовој улози у убиству новинара Славка Ћурувије, стоји у саопштењу које је потписао и медијима проследио председник Комисије Веран Матић.
Како је наведено, Марковић није желео да се изјашњава о наведеним чињеницама, а затим је затражио разговор с једним чланом Комисије, коме је, између осталог, рекао да су полицајци који истражују случај Ћурувија "превише ниско рангирани" и да ће га "изиграти ако им помогне".
"Полицајци који су с њим разговарали превише су 'ниско рангирани' и изиграће га ако им помогне, а он заузврат има чврста обећања да ће му се помоћи и да ће он изаћи следеће године на основу примене заштите законитости, или помиловањем, а да је о томе већ разговарао са саветником председника Републике Оливером Антићем", наводи се у саопштењу.
Међутим, Оливер Антић негирао је да је ишта обећао Марковићу. Каже да је бивши шеф ДБ-а тврдио да није умешан у убиство Славка Ћурувије.
"Питао сам га да ли зна нешто о томе, јер ако би помогао држави то би била једна ствар, овако, занимљива. Међутим, он је рекао да нема никакве везе са убиством Ћурувије", рекао је Антић за РТС.
На питање да ли је Марковић, како сам тврди, добио од њега чврста обећања да ће бити помилован, Антић је рекао да је то немогуће и правно и фактички.
"Знате због чега? Ево вам одмах доказ. Када председник добије мишљења суда, Министарства правде и Комисије, он има суверено право по Уставу и Закону о помиловању да ту ствар реши по његовом схватању", објаснио је Антић
У саопштењу Комисије стоји и да је Марковић нагласио, у вези са досијеима, да није пристао на нагодбе са бившим министром полиције Душаном Михајловићем, начелником РДБ-а Гораном Петровићем и његовим замеником Зораном Мијатовићем, док је био у притвору у Окружном затвору у Београду, као ни на нагодбу са тужиоцем Хашког трибунала Џефријем Најсом у Хагу када је сведочио на суђењу некадашњем председнику Србије Слободану Милошевићу.
Извештај достављен Радисављевићу и Вучићу
Комисија за истраживање убистава новинара оцењује да је реч о озбиљним претњама.
Извештај којим је документован тај разговор, Комисија је доставила специјалном тужиоцу за организовани криминал Миљку Радисављевићу, наводи се у саопштењу.
Комисија очекује да ће специјални тужилац утврдити о којим досијеима је реч, да ли су и на који начин изнети из просторија Ресора државне безбедности, где се сада налазе, ко је то учинио, као и да се покрене поступак против починилаца.
"О овоме је обавештен и Биро за координацију рада обавештајних служби и први потпредседник Владе Александар Вучић, који на врло ангажован и посвећен активан начин подржава рад ове комисије", стоји у саопштењу.
Како се наводи, Комисија ће учинити све да на најбољи могући начин заштити професионални рад радних тимова који су формирани с циљем да се открију извршиоци и налогодавци убистава новинара, као и све сараднике Комисије.
"Уверени смо да се оваквим претњама Србија не може бацити на колена и да ће институције учинити све да спрече овакве претње или покушаје да се нанесе штета националним интересима и заустави истраживање убистава новинара", наводи Комисија.
Додаје се да утврђивање свих чињеница о убиствима новинара може Србију само подићи и допринети изградњи модерне земље која зна да се суочава са сопственом прошлошћу.
Комисија за истраживање убистава новинара наводи да наставља интензиван рад без обзира на претње, и да у потпуности подржава рад радних тимова који раде на појединачним истрагама убистава новинара.
Иначе, бивши шеф ДБ-а Раде Марковић поднео је молбу председнику Србије Томиславу Николићу за помиловање.
Како РТС незванично сазнаје Радомир Марковић није тражио класично помиловање већ смањење казне. Сазнајемо и да не постоји могућност, како се спекулисало у медијима, да добије статус сведока сарадника.
Марковић је у писму листу Политика негирао да је уцењивао државу, како је претходно објавио тај лист у тексту "Радомир Марковић из затвора прети држави".
Радомир Марковић (67) осуђен је на 40 година затвора због убистава четворице функционера Српског покрета обнове на Ибарској магистрали 1999. године и некадашњег председника Србије Ивана Стамболића 2000. године.
Марковић од 2001. затворску казну издржава у специјалном затвору у Забели.
На челу Комисије за истраживање убистава новинара је Веран Матић, главни уредник РТВ Б92. У њој се налазе и припадници Безбедносно-информативне агенције и МУП-а Србије.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 25
Пошаљи коментар