Читај ми!

Завршне речи Јоцићу одложене за 27. јануар

За 27. јануар су одложене завршне речи на суђењу Сретену Јоцићу званом "Јоца Амстердам" и београдском делу његове екипе, због оптужби да убили власника хрватског "Национала" Иву Пуканића и његовог сарадника Нику Франића.

Завршне речи на суђењу Сретену Јоцићу званом Јоца Амстердам и београдском делу његове екипе због оптужби да су убили власника хватског "Национала" Иву Пуканића и његовог сарадника Нику Франића одложене су у Специјалном суду у Београду за 27. јануар.

Суђење је одложено како би се новом браниоцу по службеној дужносати оптуженог Жељка Миловановића оставило довољно времена да се укључи у поступак.

Миловановићу је суд јуче поставио браниоца, јер је оптужени претходно отказао пуномоћје двојици својих адвоката.

Претходно је суд одбио предлог одбране Сретена Јоцића да се поступак против Миловановића раздвоји и њима дозволи да изложе завршну реч, јер сматра да то није целисходно и да Миловановић треба да чује и завршне речи осталих оптужених.

У јануару ће најпре Тужилаштво за организовани криминал излагати своју завршну реч, а потом ће то да учини одбрана. Након излагања завршних речи суд ће заказати изрицање пресуде.

Осим Јоцића и Миловановића, за помагање и логистику у том процесу одговара Миленко Кузмановић.

Миловановић је прошле године у Загребу у одсуству осуђен на 40 година затвора јер је подметнуо експолозив којим су рањени хрватски новинари.

Оптужница српског Тужилаштва за организовани криминал терети Јоцића да је организовао криминалну групу која је извршила убиство Пуканића и Фрањића 23. октобра 2008. године, након што је са "за сада неидентификованим лицем" постигао договор да за 1,5 милион евра убије власника хрватског "Национала".

Тужилаштво наводи да су, поред Јоцића, припадници криминалне групе били Миловановић и Кузмановић.

Јоцић је ухапшен 27. априла 2009. у Београду, и до зимус је био у притвору када је пребачен у затвор на одслужење казне од 15 година затвора за убиство Горана Марјановића 1995. године.

Миловановић је такође у притвору а недавно је ослобођен оптужби за покушај бекства из притворске јединице Специјалног суда 7. фебруара 2012. заједно са Сретком Калинићем. Кузмановић је од 9. марта после готово три године пуштен да се брани са слободе.

Оптужен да је поставио експлозив

Миловановић је оптужен да је поставио експлозив поред аутомобила убијеног хрватског новинара, а Кузмановић да је припадницима загребачког дела "Јоцићеве групе" требало да обезбеди пасоше за бекство, по извршеном убиству.

Хрватском делу Јоцићеве групе Роберту и Луки Матанићу, Амиру Мафаланију, Бојану Гудурићу и Слободану Ђуровићу као и Миловановићу судило се у Загребу.

Врховни суд Хрватске првостепену пресуду којом су били осуђени на 150 година затвора смањио је у априлу за свега две године.

Роберту Матанићу који је организовао групу Врховни суд је потврдио 33 године затворске казне, његовом блиском рођаку Луки Матанићу јединствена казна смањена је са 16 на 15 година, а то је учињено и за Амира Мафаљанија.

Жељку Миловановићу који је експлозивом у мопеду који је довезао у двориште "Национала" убио Пуканића и Фрањића потврђена је максимална затворска казна од 40 година затвора, а Бојану Гудурићу који је у резерви чекао са снајпером ако експлозив затаји потврђена је казна затвора од 30 година.

Ђуровић је као посредник између наручиоца убиства и извршиоца осуђен на 25 година затвора.

Према српској оптужници, мотив убиства Пуканића је то што је у медијима у Хрватској и Србији износио сазнања о деловању више криминалних група на подручју Србије и земаља у окружењу.

Загребачки суд није утврдио постојање злочиначке организације, како се наводи у оптужници, као ни наручиоца убиства, па тако ни мотив Пуканићеве ликвидације.

Мотив оптужених за то убиство, према ставу суда у Загребу, било је користољубље будући да су за убиство једног од најекспониранијих новинара на овим просторима добили 1,5 милиона евра. Тај суд сматра да само Ђуровић, који је био веза између непознатог наручиоца и извршиоца и који је подстицао на то убиство, зна ко је наручилац Пуканићевог убиства.

Ђуровић је пак у јануару 2011, сведочећи путем видео конференцијеске везе са жупанијским судом у Загребу бранио пред Специјалним судом у Београду свог кума Јоцића, наводећи да он нема никакве везе са убиством власника хватског "Национала".

"Сретен Јоцић је ухапшен само на основу изјаве (сведока сардника из хрватског процеса) Томислава Марјановића да сам у стану Роберта Матанића разговарао са неким и да он претпоставља да је то Јоцић", рекао је тада Ђуровић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. јул 2025.
35° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом