четвртак, 29.08.2013, 14:15 -> 19:30
štampajДрагољуб Ојданић се вратио из Хага
Пензионисани генерал ВЈ Драгољуб Ојданић данас се вратио у Србију пошто су истекле две трећине казне на коју га је осудио Хашки трибунал. Ојданић, по повратку из Хага, изјавио да није починио никакав ратни злочин, да му је савест чиста и да мирно спава.
Некадашњи начелник Генералштаба Војске Југославије Драгољуб Ојданић вратио се у Србију из Хага, пошто је одслужио две трећине од 15 година затвора на колико га је, због злочина почињених на Косову, осудио Хашки трибунал.
Ојданић је изјавио да није починио никакав ратни злочин, да му је савест чиста и да мирно спава. Он је, у скоро двадесетоминутном обраћању новинарима на Аеродрому "Никола Тесла" у Београду, рекао и да је разочаран у међународно право и правду.
Навео је да је током сукоба 1999. године на Косову и Метохији било злочина на свим странама и да се увек залагао да се сви злочинци казне.
"Ево ме после 11 година, четири месеца и четири дана поново међу вама, на слободи, чисте и мирне савести", рекао је Ојданић.
Он је навео и да целом свету "гледа право у очи", свестан да није као начелник Генералштаба ВЈ и начелник штаба Врховне команде "починио ништа што би могло представљати кривично дело, а камоли ратни злочин или злочин против човечности".
Ојданић је навео и да је поносан на то што је испунио своју заклетву према народу и отаџбини "у тренутку варварске агресије 16 најозбиљнијих држава НАТО предвођених САД".
Он је рекао и да се при томе строго држао Женевске конвенције, одредби међународног ратног и хуманитарног права и правила и обичаја ратовања и да је све то "наредбодавно спустио до најнижих нивоа командовања".
Ојданић је, подсетивши како је дошло до оружаног напада на СРЈ, оштро критиковао тадашњег врховног команданата НАТО снага Веслија Кларка који се није појавио у Хагу, у својству сведока у процесу против њега оценивши да Кларк није смео да се суочи са истином.
"Пред вас излазим разочаран у међународно право и правду", рекао је Ојданић оценивши да у међународној заједници не владају право и правда "него владају право и правда јачега".
Он је навео и да је одлука о агресији на СРЈ била донета пре него што је почела, а критиковао је свог претходника на месту начелника Генералштаба ВЈ (Момчила Перишића), јер је, према његовом мишљењу, "нашао модус да се у тренутку агресије не нађе на челу војске".
Ојданић је навео и да је током сукоба "злочина било на све три стране, а да је, нажалост, суђено само државном, војном и полицијском врху СРЈ и Србије".
"Изразио сам жаљење и сада га изражавам за све жтрве, без обзира која их је страна починила", рекао је Ојданић истакавши да се увек, са функције на којој се налазио залагао да се налогодавци, организатори и починиоци злочина морају санкционисати и процесуирати.
Ојданић је рекао и да "не постоји ни један борбени или било који други документ са његовим потписом који је на суду био споран" и да је проблем било "такозвано борбено извршавање".
Он је навео и да је, заједно са својим саборцима разочаран понашањем појединаца из власти после петооктобарских промена у Србији не желећи да прецизира на кога мисли.
Ојданић је навео и да је од свега официру најважнија част, а цитирао је свог војничког идола војводу Живојина Мишића да је част официру звезда водиља у свакој прилици у животу.
"Са моје позиције у којој сам се годинама налазио и данас када сам на слободи најважније је да ми је савест чиста и што сам увек мирно спавао", рекао је он.
Ојданића је на аеродрому дочекао и трубачки оркестар који је са његовим рођацима и пријатељима у два аутобуса допутовао из ужичког краја где је пензионисани генерал ВЈ рођен.
Почетком године, некадашњи начелник Генералштаба ВЈ и тужилаштво су истовремено повукли жалбу на пресуду. У поднеску који је тада предао суду, Ојданић је прихватио своју кривицу.
"Косовски" процес против бивших државника, војних и полицијских функционера СРЈ и Србије који су оптужени за злочине на КиМ током НАТО бомбардовања још није правноснажно окончан за све.
Ојданић се суду у Хагу добровољно предао у пролеће 2002. године.
Милан Милутиновић је ослобођен у првом степену и тужилаштво није хтело да се жали.
Међутим, на коначну пресуду чекају још бивши вицепремијер Владе СРЈ Никола Шаиновић, некадашњи командант Треће армије генрал Небојша Павковић, начелник штаба Приштинског корпуса генрал Владимир Лазаревић и Сретен Лукић који је током НАТО бомбардовања био начелник МУП за КиМ.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 14
Пошаљи коментар