Читај ми!

Спорно јемство за Никезића

Апелациони суд укинуо одлуку којом Звонимир Никезић, оптужен у афери "Азотара", може бити пуштен из притвора уз кауцију од око 2,2 милиона евра.

Апелациони суд у Београду укинуо је одлуку којом је Специјални суд одредио да власник консултантске куће "Цес Мекон" Звонимир Никезић, оптужен за злоупотребе у афери "Азотара", може да буде пуштен из притвора уколико положи јемство од око 2,2 милиона евра.

Том одлуком Апелациони суд у је усвојио жалбу Никезићевог браниоца и наложио Специјалном суду да поново одлучи о висини јемства адекватног за његову одбрану са слободе и јасно образложи своју одлуку, рекла је Танјугу портпарол Апелационог суда Мирјана Пиљић.

Укинутим решењем Специјални суд је Никезићу био одредио јемство од 250 милиона динара, али су се на ту одлуку жалили и његов бранилац и тужилаштво за организовани криминал.

Иако жалба не одлаже извршење решења јемству, односно Никезић је могао да изађе из притвора чим уплати суму од 250 милиона динара, он је одлучио да се жали на висину одређеног му износа.

Специјални суд, према ставу другостепеног суда, није конкретизовао разлоге којима се руководио када је одредио износ за јемство, односно није објаснио на основу чега је закључио да је та сума адекватна за укидање притвора и његову одбрану са слободе.

"Само констатација да је износ од 250.000.000 динара у складу са Никезићевим имовинским приликама за које се подаци, како то веће наводи, налазе у списима предмета, не може бити основ за овакву одлуку првостепеног суда", наводи се у образложењу Апелационог суда.

Зато је Специјалном суду наложио да приликом поновног одлучивања отклони битну повреду одредби кривичног поступка и да јасне и недвосмислене разлоге у погледу висине новчаног износа који може бити положен као јемство за Никезића при чему ће ценити његовно имовно стање.

Никезић је у притвору већ седам и по месеци, пошто је ухапшен 24. новембра прошле године, а 21. маја је подигнута оптужница против њега и других осумњичених у афери "Азотара".

Тужилаштво оптужницом терети Никезића, "као руководиоца и координатора консултантског тима ХИП-а 'Азотара' у реструктурирању, за продужено кривично дело злоупотребе положаја одговорног лица у подстрекавању, а у вези с продајом регресираних минералних ђубрива у 'Азотари' Панчево од јула 2009. до августа 2011. године, супротно Уредбама Владе Србије".

Оптужницом је, осим њега, обухваћен и бивши министар пољопривреде Саша Драгин који је такође у притвору, као и још 19 оптужених међу којима су бивши руководиоци у "Азотари", појединци из државних пољопривредних предузећа, као и известан број власника и директора у приватним агро-фирмама.

Они се осумњиче у вези с дешавањима у промету регресираног минералног дубрива које је било намењено пољопривредним газдинствима, задругама и предузецима за пољопривредну производњу у којима држава има свој капитал.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 08. јул 2025.
33° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом