Читај ми!

Извештај о раду Трибунала пред СБ УН

На седници Савета безбедности УН у Њујорку министар Никола Селаковић представио иницијативу Србије да се осуђенима у Хашком трибуналу омогући издржавање казни затвора у државама чији су држављани. Извештаје о раду Хашког трибунала поднели председник тог суда Теодор Мерон и главни тужилац Серж Брамерц.

У седишту УН у Њујорку завршена је седница о раду Хашког трибунала на којој је главни тужилац тог суда Серж Брамерц поздравио сарадњу Србије, а министар правде Никола Селаковић представио иницијативу да се осуђенима у Трибуналу омогући издржавање казни затвора у државама насталим на територији бивше Југославије, чији су држављани.

Како је поручио, основни мотив те иницијативе је решеност Републике Србије да преузме одговорност за извршење затворских казни изречених српским држављанима осуђеним пред Трибуналом у Хагу.

Пошто је детаљно указао на потпуну сарадњу коју је Србија протеклих година остварила са Трибуналом, Селаковић је предложио да размотри могућности измене одредбе Статута Трибунала из 1993. године којом је регулисано питање издржавања казни, а према којој осуђеници не могу да издржавају казне у државама бивше СФРЈ.

Селаковић је нагласио да је Србија данас демократска држава која је више пута демонстрирала своју преданост и капацитет поштовању својих међународних обавеза, укључујући и кажњавање одговорних за злочине, као и извршење пресуда у складу са европским стандардима, а да су државе региона показале опредељеност да крену напред у правцу добросуседске сарадње и помирења.

Главни тужилац Трибунала Серж Брамерц је у полугодишњем извештају о сарадњи држава са простора бивше Југославије са Хашким тужилаштвом оценио као добру сарадњу Србије, истичући да је Србије омогућила хашким истражитељима приступ документима и сведоцима.

Говорећи о истрази о јатацима у Србији, Брамерц је рекао да очекује да ће она бити брзо и ефикасно завршена, док је властима у региону упутио критику због недостатка напретка у потрази за несталим особама.

Брамерц је, такође, приметио да је Трибунал изложен жестоким критикама и да му се пребацује да својим радом неће допринети помирењу у региону.

Мерон: Пресуда Шешељу у октобру 

Председник Трибунала Теодор Мерон најавио је да се првостепена пресуда против Војислава Шешеља очекује у октобру, крај првостепених поступака против Радована Караџића и Горана Хаџића средином и крајем 2015, а Ратка Младића до краја 2016. године.

Мерон је навео да ће поступци против Шешеља и Караџића бити завршени неколико месеци касније него што је првобитно било планирано, а као разлог за кашњење он је навео комплексност случајева, али и то што све више особља Трибунала одлази из тог суда, коме се ближи крај мандата.

Жалбени поступак против Николе Шаиновића и осталих, као и против Властимира Поповића требало би да буде завршен у децембру ове године, рекао је Мерон.

Већина учесника у дебати оценила је да је Трибунал постигао успех у развоју међународног правосуђа, обезбеђивању правде за жртве и извођењу пред лице правде оптужених за ратне злочине, а Русија и Кина су подржале иницијативу Србије.

Представник Русије је, такође, оценио да је Трибунал остварио "позитиван тренд" ослобађајућом пресудом Јовици Станишићу, Франку Симатовићу и Момчилу Перишићу.

Међутим, оценио је да тај суд, по свему судећи, није добро организован пошто се неки поступци "неразумно одлажу", попут оног против Војислава Шешеља, који је, како је подсетио, већ 10 година у притвору у Хагу без пресуде.

Представник САД изјавио је да је дужност међународне заједнице, укључујући САД, да спречи да се у будућности понове геноциди и масовна убиства.

На данашњој седници разматран је и рад Међународног суда за Руанду.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 03. јул 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом