Читај ми!

Приказан снимак убијених Муслимана у Кравици

У наставку суђења Ратку Младићу, тужиоци су приказали филм на којем се виде тела десетина Муслимана које су снаге босанских Срба средином јула 1995. убиле у складишту у селу Кравица. Филм је непосредно после пада Сребренице снимио београдски новинар Зоран Петровић Пироћанац.

Тужиоци на суђењу Ратку Младићу пред Хашким трибуналом данас су приказали филм који је непосредно после пада Сребренице снимио београдски новинар Зоран Петровић Пироћанац, а на којем се, између осталог, виде и тела десетина Муслимана које су снаге босанских Срба средином јула 1995. убиле у складишту у селу Кравица.

Тадашњи командант Војске Републике Српске, генерал Младић оптужен је за геноцид над око 7.000 муслиманских мушкараца из Сребренице, у данима пошто је ВРС 11. јула 1995. заузела тај град. Према оптужници, у складишту у Кравици, 13. јула 1995, убијено је око 1.000 заробљеника Муслимана.

На Петровићевом снимку, начињеном из кола у пролазу, види се гомила од пар десетина тела испред складишта у Кравици, док одјекује рафална паљба из аутоматских пушака, а српски војници шетају около.

"Има и мртвих муслиманских војника", чује се на снимку Петровићев коментар.

Аутомобил у којем је био Петровић возио је Љубомир Боровчанин, у то време заменик команданта бригаде специјалне полиције РС. У априлу 2010. Трибунал је Боровчанина осудио на 17 година затвора зато што није спречио масовно убиство у Кравици и тиме помогао убиство, истребљење и прогон Муслимана из Сребренице.

Боровчанин је од новембра прошле године на издржавању казне у Данској, пошто се није жалио на пресуду.

Петровићев филм који је снимљен 13. и 14. јула, а 17. јула 1995. приказан на телевизији "Студио Б", детаљно је коментарисао истражитељ хашког тужилаштва Томаш Блашчик, који је судијама дао информације о местима, личностима и збивањима који су на њему забележени.

На Петровићевом филму забележени су и тренуци предаје десетина Муслимана који су покушали да се из обруча око Сребренице шумом пробију ка Тузли. Снимљени су док у цивилној одећи силазе са брда, на позив припадника ВРС, носећи рањене, док пролазе поред једног беживотног тела.

Дуж главног пута између Сребренице и Братунца, Петровић је снимио и неколико група заробљеника како седе на пољанама. По оптужници, ВРС је већину муслиманских заробљеника касније стрељала.

У унакрсном испитивању, Младићев бранилац Драган Иветић сугерисао је да су починиоци убиства у земљорадничкој задрузи у Кравици били припадници полиције, а не ВРС. Сведок Блашчик је то потврдио.

Заступник одбране је тврдио и да су пуцњи који су се чули на снимку у околини складишта могли потицати од борбе српских снага са припадницима Армије БиХ који су из обруча око Сребренице покушали да се пробију шумом ка Тузли.

Блашчик је изјавио да је сукоба било 13. јула преподне, али не и поподне, када је филм снимљен.  Адвокат Иветић је окарактерисао као "претеривање" изјаву једног војника ВРС, који на филму каже да се "предало 3.000-4.000" Муслимана.

Блашчик је, међутим, остао при исказу да расположиви докази потврђују да је 13. јула 1995. ВРС имала толико муслиманских заробљеника.

Суђење генералу Младићу биће настављено идуће недеље. Младић је оптужен и за прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ; терорисање становништва Сарајева кампањом артиљеријских и снајперских напада и узимање "плавих шлемова" УН за таоце, 1992-95. године.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом