петак, 31.05.2013, 08:00 -> 20:24
štampajСтанишић и Симатовић стигли у Београд
Јовица Станишић и Франко Симатовић стигли у Београд пошто им је трибунал у Хагу јуче изрекао ослобађајућу пресуду и наложио да одмах буду пуштени на слободу. Станишић и Симатовић допутовали су авионом Владе Србије, али нису дали изјаве новинарима који су их чекали на аеродрому.
11.17 - Јовица Станишић и Франко Симатовића слетели на београдски аеродром.
09.33 - Авион Владе Србије, у коме се налазе Станишић и Симатовић, слетеће на београдски аеродром око 11.10, сазнаје РТС.
Бивши шеф Службе државне безбедности Србије Јовица Станишић и његов помоћник Франко Симатовића Френки, који су ослобођени оптужби за злочине над несрпским цивилима у Хрватској и БиХ, стигли су у Београд. Станишић и Симатовић су допутовали авионом Владе Србије.
Како је јавио репортер РТС-а, бројни новинари нису имали прилику да виде Станишића и Симатовића по слетању авиона и претпоставља се да су они изашли на неки други излаз.
Иако је било незваничних најава да ће се њих двојица у ВИП салону аеродрома кратко обратити медијима, до обраћања није дошло, а један полицајац новинарима је саопштио да је ВИП салон отказан.
Док је авион из Холандије слетао, аеродром "Никола Тесла" надлетала су два хеликоптера.
Председница Удружења новинара Сербије Љиљана Смајловић рекла је у емисији ОКО да због тока судског процеса ми не знамо много о изведеним доказима.
"Мени се чини да је овде оповргнута, односно пала оптужба да је Србија била аргерсор јер нико из Србије из државних органа није осуђен у удруженом злочиначком подухвату када је реч о злочинима у хрватској и БиХ, и зато су огорчени људи у Сарајеву и Загребу", каже Љиљана Смајловић.
За професора међународног права Тибора Варадија пресуда Станишићу и Симатовићу не доноси преокрет пред Међународниним судом правде где су се Србија и Хрватска узајамно тужиле за геноцид.
"Тај изузетно високи праг пред Међународним судом правде, да се докаже геноцид је недостижан и за једну и за другу страну. Ја се искрено надам да ће доћи до обостраног повлачења тужби и да ће правна смишљеност прерасти и у политичку", каже Тибор Варади.
У документационом центру Веритас сматрају да пресуда Станишићу и Симатовићу може бити значајна за евентуални процес пред Међународним судом правде.
"Када је жалбено веће Хашког трибунала ослободило Готовину и Маркача оценили смо да ћемо бити мало хендикепирануи у овом спору ако дође до суђења пред МСП, јер уз све оно за шта их је суд ослободио ми би морали доказати етничко чишћење" каже Саво Штрбац из "Веритаса".
Према његовим речима, после ове ослобађајуће пресуде, ако буде потврђена, резултат ће нам поново бити изједначен, па ће и они тако морати испочетка да доказују да је Србија извршила агресијуи геноцид.
Веће није могло да закључи да су Станишић и Симатовић криви
Хашки Трибунал ослободио је Јовицу Станишића и Франка Симатовића Френкија оптужби за злочине над несрпским цивилима у Хрватској и БиХ, 1991-95.
Веће је наложило да Симатовић и Станишић буду пуштени на слободу из притворске јединице у Схевенингену чим буду завршене одговарајуће припреме.
Веће није могло да закључи да су Станишић и Симатовић одговорни за усмеравање, организовање, опремање, обучавање, наоружавање и финансирање јединица државне безбедности Србије, које су, како се наводи у оптужници, убијале, прогониле и депортовале цивиле Хрвате, босанске муслимане, босанске Хрвате и друге несрбе из БиХ и Хрватске од 1991. до 1995. године.
Веће није могло да закључи да је Станишић служио као "канал везе" између Слободана Милошевића, Радована Караџића и Милана Мартића, који су, како се наводи, били главни организатори удруженог злочиначког подухвата.Већина чланова већа установила је да се Станишић и Симатовић не могу окарактерисати као учесници у удруженом злочиначком подухвату.
Са изузетком у Добоју и Босанском Шамцу, веће није закључило да је Јединица за специјалне операције (ЈСО) починила злочине у својим операцијама.
Одлуци Судског већа успротивила се једино судија Мишел Пикар.
Већина чланова Већа, уз супротно мишљење Пикарове, сматра да допринос оптужених операцијама ЈСО у Добоју и Босанском Шамцу није била довољна да би се могла окарактерисати као помагање и подржавање чињења злочина.
Бранилац Јовице Станишића, Вејн Џордаш изјавио је да је његов клијент "у шоку од среће" због ослобађајуће пресуде.
Станишића и Симатовића ухапсиле су власти Србије током операције Сабља после убиства премијера Зорана Ђинђића, 12. марта 2003. године. Станишић је пребачен у Хаг 11. јуна, а Симатовић 30. маја те године.
У првом појављивању пред судијом, обојици су изјавила да нису криви.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар