четвртак, 30.05.2013, 13:39 -> 13:45
štampajПритвор за Војислава Јаношевића
Одређен притвор до месец дана бившем председнику општине Сурчин Војиславу Јаношевићу, против кога је Виши суд у Београду покренуо истрагу због сумње да је са сарадницима оштетио општински буџет.
Виши суд у Београду одредио је притвор до месец дана бившем председнику општине Сурчин Војиславу Јаношевићу и покренуо истрагу против њега због сумње да је са сарадницима оштетио општински буџет за више од 26 милиона динара.
Портпарол суда Душица Ристић прецизирала је у изјави за Танјуг да је истражни судија јуче након саслушања, покренуо истрагу против Јаношевића и још 12 осумњичених за злоупотребу службеног положаја, али су они пуштени да се бране са слободе.
"Тужилаштво је предложило притвор само за Јаношевића, па му је истражни судија одредио притвор због опасности да би током истраге могао да утиче на сведоке и због посебно тешких околности кривичног дела које му се ставља на терет, као и висине запрећене казне за то дело која је преко 10 година затвора", указала је Ристић.
За кривично дело злоупотреба службеног положаја запрећена је казна од 12 година затвора.
Поред Јаношевића (67), под истрагом Вишег суда је и заменик председника већа Владимир Стефановић (34), као и некадашњи чланови већа Дарко Мркобрад (59), Сања Колешан (38), Мироје Видаковић (45), Петар Миљуш (40), Милан Брзаковић (36), Миленко жужић (69), Зоран Митровић-Буатхавее (39), Михајло Љубинковић (39), Стјепан ђурић (69), Драган Павловић (42), Светлана Малетић (43), сви из Сурчина.
Јаношевић и још 12 осумњичених ухапшени су у понедељак у наставку акције на сузбијању финансијског криминала због сумње да су злоупотребом службеног положаја оштетили београдску општину Сурчин за више од 26 милиона динара.
Полиција је тада саопштила да је Јаношевић од новембра 2008. до фебруара 2011. у саизвршилаштву са осталим осумњиченима извршио кривично дело тако што је, као председавајући Већа ГО Сурчин, средином новембра 2008. донео одлуку да се власницима привремених локала на јавној површини, коју су били у поступку рушења, исплати накнада у износу од по 100 евра по квадратном метру како би сами уклонили објекте.
Донета одлука већ је била непотребна јер је инспекција имала законски, правни основ за уклањање тих објеката и то о трошку власника.
На основу извршених провера утврђено је да је ГО Сурчин, по основу поменуте одлуке, са власницима закључила 45 уговора и исплатила укупно 15 милиона динара (150.000 евра).
Јаношевић се сумњичи и да је од јануара до 2007. до децембра 2008. злоупотребио службени положај и оштетио ГО Сурчин за 11,2 милиона динара у корист предузећа "Велстан".
Он је, како тврди полиција, крајем јануара 2007, у име општине, иако је постојао закључен уговор за извођење радова на мрежи гасификације између градске општине Сурчин, "Србијагаса" и "Велстана" донео одлуку да се цена уговорених радова повећа.
Без знања и учешћа осталих уговорних страна новембра 2007. закључио је анекс основног уговора чијом је реализацијом оштећена та општина.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар