Кућни притвор за бивше команданте ОВК

Бивши главни командант ОВК Сулејман Селими, командант Дренице Сами Љуштаку и још петорица некадашњих бораца ОВК сачекаће почетак суђења за ратне злочине у кућном притвору. Хапшење Селимија и Љуштакуа изазвало гнев ветерана ОВК и оштре критике косовске владе. У понедељак демонстрације.

Суд у Приштини наредио је да се сва седморица припадника "Дреничке групе", осумњичених да су починили ратне злочине евентуално суђење дочекају у кућном притвору.

Одлука је донета после маратонског саслушања седморице бивших припадника ОВК; те још неколико сати "вагања" одлуке о притвору, пре свега јер је Еулексов тужилав Маурицио Салустро затражио остану у притвору до окончања процеса.

Одлуку суда, која је саопштена око 1.45 часова, сачекало је око 200 бивших припадника ОВК из Дренице, који су клицали "УЧК, УЧК" и узвикивали имена осумњичених за ратне злочине.

Међу осумњиченима је и бивши главни командант ОВК, Сулејман Селими, познат и под ратним надимком "Султан", који је у зграду суда дошао право из Тиране, пошто тренутно обавља функцију амбасадора Косова у Албанији.

Осим Селимија, осумњичен је још један високорангирани командант ОВК, Сами Љуштаку, који је председник општине Србица и високи функционер Демократске партије Косова. Осумњичен је и регионални директор полиције у Митровици Авни Забељи, као и још четири особе.

Косовски премијер Хашим Тачи, за чије саборце из Дренице Еулекс тражи притвор, је такође реаговао на хапшење, наводећи да су оптужбе против Селимија и осталих "неосноване" како се у сличним случајевима, претходно, покатало пред Хашким судом.

"Влада Косова верује у правду, али у потпуности верује и у невиност бивших бораца и команданата ОВК", навео је Тачи.

Испред суда у Приштино укупила се група бивших припадника ОВК из Дренице, а ветерани ОВК су за понедељак наваили велики протест у Приштини, а против истраге коју води Еулекс устали су и Алијанса за будућност Косова Рамуша Харадинаја и покрет Самоопредељење Аљбина Куртија.

Један од оптужених сумњичи иза убиство српског полицајца из Глоговца Ивана Булатовића, наводе приштински медији. Булатовића су припадници ОВК којима је командовао Љуштаку, "ухапсили" у возу који је саобраћао из Косова Поља ка Пећи у селу Блаце.

Бивши главнокомандујући ОВК Сулејман Селими се сумњичи за ратне злочине против цивилног становништва. Селими је на функцији косовског амбасадора у Тирани, од 2009. до 2011. био је командант косовских безбедносних снага, а раније је био високо позициониран у косовском заштитном корпусу, које је настао распуштањем ОВК 1999. године.

Сумња се да је Селими злочине починио у Ликовцу, у Врховном штабу ОВК заједно са још неколико својих потчињених укључујући и Сами Љуштакуа.

Љуштаку је био хапшен 1999. године, као и 2004. због организовања мартовски нереда.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. јул 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом