понедељак, 29.04.2013, 14:26 -> 19:51
štampajКосово, робија због трговине органима
Главни актери "Случаја Медикус" осуђени на осам, односно седам година и три месеца робије због илегалних трансплатација органа у Приштини. Осуђене још три особе, а две ослобођене оптужби.
Суд којим је председавао Џонатан Рател осудио је Љутфија Дервишија и његовог сина Арбана на осам, односно седам година и три месеца затвора и укупно 12.500 евра казне у процесу који се води због нелегалних трансплантација органа у клиници "Медикус" код Приштине.
Трећеоптужени Сокољ Хајдини осуђен је на три године робије, Абдулах Дуља на једну, а Исљам Битићи на годину дана условно, док су оптужби ослобођени Бритон Жилта и Иљир Дрецај.
Дервиши је осуђен, јер је био део ланца трговине органима и један од седморице косовских Албанаца и двојице странаца оптужених за трговину људским органима, организовани криминал и за незаконите активности у клиници "Медикус".
Како је раније саопштено, током суђења судско веће је саслушало више од 80 сведока и одржало више од сто рочишта од 2011. године.
"Медикус", који је затворен 2008. године, помиње се и у извештају Савета Европе, у коме се наводи да су припадници "Ослободилачке војске Косова" трговали органима заробљеника током сукоба 1999. године.
Специјални известилац Савета Европе, Дик Марти је у више наврата тврдио да су у трговину органима током рата, али и касније у клиници "Медикус" били укључени исти људи.
Очекује се да ће истрага, коју о наводима из Мартијевог извештаја води посебан тим ЕУ, бити окончана следеће године.
У клиници "Медикус", сиромашним људима из Турске, Русије, Молдавије и Казахстана било је обећавано да ће добити до 15.000 евра по вађењу бубрега, који су продавани богатим пацијентима ради трансплатације.
Ти богати примаоци органа плаћали су и више од 70.000 евра за транплатацију бубрега на клиници Медикус.
У одсуству се судило турском лекару Јусуфу Сонмезу и Израелцу Моши Харелу, а према оптужници, вође криминалне групе били су Дервиши, Сонмез и Харел.
Клиника "Медикус" је радила без званичне дозволе, док је Сонмез имао дозволу за рад на Косову, коју му је издало министарство здравља.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 8
Пошаљи коментар