Читај ми!

Галић: Нисам наредио снајперске нападе

Генерал Станислав Галић на суђењу Радовану Караџићу негирао да је наредио снајперске нападе на цивиле у Сарајеву. Галић тврди да је наредио да нико нема право да изабере цивила за циљ.

Некадашњи заповедник снага босанских Срба око Сарајева Станислав Галић рекао је, на суђењу Радовану Караџићу у Трибуналу у Хагу, да никада није наредио снајперске нападе на цивиле у том граду.

Док га је испитивао Караџић, који се брани сам, Галић је изјавио да током рата у БиХ није ни знао за већину напада на цивиле у Сарајеву и да је за њих сазнао тек на суђењу у Хагу.

Пензионисаног генерала Галића (70) који је био командант Сарајевско-романијског корпуса (СРК) Војске Републике Српске (ВРС), Трибунал је 2006. правоснажно осудио на доживотни затвор због терорисања становништва Сарајева кампањом артиљеријских и снајперски напада, 1992-94. године.

За терорисање цивила у Сарајеву до 1995. године оптужен је и Караџић, тадашњи председник Републике Српске и врховни командант њене војске.

Током испитивања, Караџић је сведоку наводио инцидент по инцидент из оптужнице - о страдању цивила у Сарајеву од снајперске ватре, питајући Галића да ли је наредио пуцање по цивилном становништву и да ли је о тим нападима добијао извештаје.

"Моје наређење је било да нико нема право да изабере цивила за циљ", одговорио је Галић.

Негирајући да је корпус СРК имао посебну снајперску јединицу, генерал је навео да је задатак појединачних снајпериста био да се супротставе непријатељским снајперистима или да отварају ватру на "важне циљеве", попут официра Армије БиХ.

На питање да ли је 13. децембра 1992. године наредио да се пуца на трогодишњу Анису Питу која је рањена док се играла на кућној тераси у Сарајеву , Галић је одговорио да је "сигурно" да ни он, ни било ко други у његовом корпусу није наредио "да се дејствује на дете". Напоменуо је, међутим, да су положаји Армије БиХ били у близини.

Гађање јединица било легитиман циљ 

Сведок је скоро исти одговор дао и на Караџићева питања о десетак других напада у којима су, како је подвукао, цивили "наводно" били убијени или рањени из снајпера.

Упитан о рањавану две жене у аутобусу пуном путника у Добрињи, 25. маја 1994, Галић је рекао: "Радили су трамваји, аутобуси; могло се шетати, радити у башти... питам се шта смо још требали да радимо и омогућимо... Било је забрањено гађање по превозним средствима, али ако се превозила јединица, то је био легитиман војни циљ". 

Председавајући судија Огон Квон упитао је сведока "да ли, на основу онога што данас зна, искључује могућност да су жртве наведене у оптужници убили српски војници".

"Оно што знам данас... могу рећи да жртве које се спомињу ту, не могу све да побијам да се то није догодило. Садашњи докази показују да је било инцидената који су се догодили, без даљега. Али, у том времену, понављам, ја нисам имао такве доказе... као што имам данас", одговорио је Галић, прецизирајући да је када се њему судило, оспорио 12 од 23 напада на цивиле, неведених у оптужници.

Испитивање генерала Галића, Караџић ће наставити сутра.

Краџић је оптужен и за геноцид у Сребреници, за прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ и за узимање за таоце припадника мировних снага УН, 1992-95. године.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 12. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом