Крај рецесије за Немачку и Француску

Иако још увек постоји опасност од другог кризног таласа, две највеће европске економије, Немачка и Француска, излазе из рецесије. У другом тромесечју обе земље су забележиле економски раст од 0,3 одсто.

Немачка и Француска економија су годину дана биле у паду. Аналитичаре, међутим, изненађује њихов опоравак, јер су прогнозирали супротно.

Обе земље су у другом тромесечју забележиле економски раст од 0,3 одсто. У Берлину и Паризу са опрезом говоре о могућој опасности од другог кризног таласа, али да је најгоре прошло.

Од почетка априла до краја јуна, економије Немачке и Француске порасле су за 0,3 одсто. Опоравак је минималан, али технички значи крај рецесије за две најмоћније европске економије.

Француска министарка економије Кристин Лагард обавестила је сународнике да је најгоре прошло. Њен колега из Немачке Карл Теодор цу Гутенберг има још више разлога за радост, јер је земља са годишњим економским падом од 7,1 одсто запала у најдубљу рецесију од Другог светског рата, а сада у свету расте тражња за немачким производима, јер се економија углавном ослања на извоз.

"Сведоци смо пораста тражње на азијским тржиштима, посебно у Кини, зато смо значајно повећали производњу", рекао је Аксел Хајтман, извршни директор ЛАНКСЕС-а.

Немачки извоз је порастао у јуну за седам одсто, што је највећи месечни скок у последње три године. Због добрих вести порасли су индекси на европским берзама и заједничка валута. У престоницама у Европи очекују да талас опоравка захвати и њих. Немачки аналитичари кажу да су влада и централна банка добро одрадиле посао, али су умерени у прогнозама.

"Не смемо заустављање пада да изједначимо са почетком раста, мало сам скептичан кад узмем у обзир опште стање у свету. Још не могу да говорим о опоравку", каже Петер Бофингер из Савета економских стручњака Немачке.

"Реч је о фази стабилизације производње и могуће је да ће у трећем тромесечју раст бити и већи. Али мислим да је пред нама умерени опоравак", сматра Кристијан Дрегер из Немачког института за економска истраживања.

Опрез им налаже и то што су банкарски системи још нестабилни, а владе не могу довека да издвајају толике суме новца за подршку економији какве дају сада.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 10. јул 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом