"Петрохемија" ради од септембра

Панчевачка Петрохемија почиње са радом од средине септембра, договорили су се министар економије Млађан Динкић и репрезентативни синдикати. Влада Србије ће у понедељак именовати новог директора тог предузећа.

Производња у панчевачкој "Петрохемији" биће покренута до средине септембра, најавио је потпредседник Владе Србије и министар економије Млађан Динкић.

"Влада Србије следеће седмице ће донети одлуке којима ће бити омогућено репорограмирање дуга Петрохемије Лукоилу и Нафтној индустрији Србије, и склапање нових вишегодишњих уговора о набавци сировог бензина по нижим ценама", рекао је Динкић.

Према његовим речима, "Петрохемија" би требало да смањи трошкове и број заослених за 500 радника, а до 31. августа потребно је направити нову систематизацију радних места.

Министар економије је најавио и да ће у понедељак, 17. августа, бити именован нови генерални директор "Петрохемије".

Самостални синдикат је, после разговора с министром, донео одлуку о прекиду штрајка у просторијама предузећа у Панчеву.

Иако је "Петрохемија" у првом кварталу ове године направила губитак од 15 милиона евра, просечна плата била је 73 000 динара.

Фонд за плате биће смањен са 320 милиона динара на мање од 150 милиона, а преиспитаће се уговори са купцима јер су многи производи продавани по нижим ценама.

"Остало је да дефинишемо висину плата радника који остају у Петрохемији", рекао је Динкић.

За покретање производње, Влада ће обезбедити милијарду динара, тј. око 10 милиона евра, а "Петрохемија" остаје 100% у државном власништву.

Пошто развој "Петрохемије" захтева нова улагања, стратешког партнера тражићемо у индустрији или, ако га не нађемо, када се производња стабилизује, улагаћемо сами, рекао је министар Динкић.

Стотинак радника "Петрохемије" јутрос су испред фабрике у Панчеву, започели штрајк, захтевајући смењивање генералног директира Слободана Аџића. Штрајкачи су одлучили да одложе протест док се не окончају разговори у Министарству економије са министром Млађаном Динкићем.

Представник Синдиката инжењера и техничара Милан Шушњар сматра да сада када фабрика не ради, није тренутак да се креће у штрајк, већ да само треба наћи начин да се покрене производња.

Ненад Солеша из Сменског синдиката истакао је да вишак радника постоји и да су представници Синдиката спремни да разговарају о томе колико радника је у питању како би се избегло евентуално угрожавање свих 2.400 радника негирањем постојања вишка.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 10. јул 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом