Читај ми!

Замрла кредитна активност

Раст кредитне активности заустављен је у априлу, што представља лош знак, истакао Верољуб Дугалић. Услови давања кредита биће додатно пооштрени, а банке ће бити још обазривије, рекао генерални секретар Удружења банака Србије.

Генерални секретар Удружења банака Србије Верољуб Дугалић рекао је да ће предложени закон о заштити корисника финансијских услуга довести до несигурности у систему и ригорозних услова за давање зајмова и кредитих картица. 

Дугалић не жели да процењује да ли ће доћи до повећања камата, али истиче да је сигурно да ће услови давања кредита бити додатно пооштрени и да ће банке бити још обазривије.

"Проблематична је одредба по којој ће корисник кредита 14 дана након исплате кредита, без објашњена моћи да одустане од зајма, а да има и рок од 30 дана да врати главницу", рекао је Дугалић на конференцији за новинаре. 

Дугалић је рекао да је спорна и одредба да власник кредитне картице може у року до 45 дана да пријави неовлашћено коришћење картице и сноси настала дуговања до износа од 15.000 динара.

"Основна интенција предложеног закона је добра, али ове одребе могу да га угрозе", рекао је Дугалић. 

Кредитна задуженост грађана, компанија и предузетника у Србији била је крајем априла свега 0,4 одсто већа него у марту, рекао је Дугалић и истакао да је стагнација кредитне активности лош сигнал. Укупни кредити на крају априла су износили 1,8 милијарди динара.

Кредитна активност банака у априлу је готово замрла, јер је код компанија забележен раст од свега 0,6 одсто, док се код становништва десио пад од 0,8 одсто, изјавио је Дугалић и напоменуо да у прошлом месецу није било раста доцње у отплати зајмова код правних и физичких лица.

У априлу је раст једино забележен код одобравања кредита за рефинансирање од један одсто и готовинских од 0,4 одсто, што је занемарљиво, док је код потрошачких, стамбених и пољопривредних забележен пад, рекао је генерални секретар УБС.

Дугалић је рекао и да су данас послали упите банкама да ли су почели да примају захтеве грађана за репрограм кредита, у складу са препоруком Владе, као и да ли примењују препоруке Народне банке за лакше одобравање кредита.

Према расположивим информацијама, банке које имају највећи удео на тржишту још увек не примају захтеве и не одобравају репрограме, иако је одлука донета пре више од месец дана.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. јул 2025.
31° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом