четвртак, 28.04.2011, 07:30 -> 12:33
Почек - мач са две оштрице
Они који размишљају о репрограмирању кредита у наредне две године, требало би добро да размисле о томе, упозоравају стручњаци. Око 170 хиљада грађана, који су прошле године узели субвенционисане кеш кредите, ускоро почињу да отплаћују шест пута веће рате.
Грађани, њих око 168 хиљада, који су прошле године узели кеш кредите са грејс периодом од 12 месеци, ускоро ће почети да плаћају рате које су шест пута веће од досадашњих.
Дијана Тошковић из Шапца узела је прошле године субвенционисани кредит. Од тих пара купила је аутомобил. До сада је плаћала само камату и то око 2.000 динара, што јој, каже, није био проблем. Ускоро на наплату стиже и главница, па ће за рату морати да издваја много више.
"Кад дође 10.000 онда ће то бити већи проблем, јер плате стоје, а цене скачу. Онима који планирају да узмеу кредит препоручујем да добро размисле, јер ако нема још једна добра плата у кући, то је тешко", рекла је Дијана.
У тренутку када је одобрила кредите са грејс периодом, идеја државе, како су тада објашњавали у Министарству економије, била је да повећа куповну моћ грађана и да им у години, када су пензије и плате у јавном сектору биле замрзнуте, рата буде нижа.
Веровало се да ће се по истеку тог рока стандард побољшати и да ће враћање кредита бити лакше. Међутим, цене су расле брже од плата, на шта многи нису рачунали, што би могла да буде добра поука за оне који сада размишљају о новој мери, репрограмирању кредита.
"Цео концепт репрограма кредита нема смисла ако се грађанима за тај период не обезбеди стабилан приход и посао из којег ће моћи да намирују своје обавезе", рекао је Душан Узелац са сајта kamatica.com.
У супротном, репрограмирање кредита претвориће се само у одлагање проблема на две године. А уз то и кошта.
"Ако узмете репрограм, укупна цена стамбеног кредита од 50.000 евра биће бар за 1.000 евра већа. То је цена коју ћете платити уколико желите сада да плаћате мање", каже Милан Ћулибрк, новинар листа Економист.
Према његовим речима, питање је шта ће бити за две године, да ли има икаквих гаранција да ће стандард да се поправи, као што су политичари обећавали у протекле две године, а видимо да живимо горе него што смо живели.
Да сада је са отплатом рата каснило само око три одсто грађана, али стручњаци кажу да их не би чудило да се тај проценат у наредних неколико месеци повећа, када на наплату дођу кредити којима грејс период истиче.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар