Читај ми!

Врућ порески кромпир општинама

Општине имају рок до јуна да обрачунају порезе у складу са новим Правилником Владе. Повећање пореза не може бити веће од 60 одсто у односу на старо решење.

Колики ће порез на имовину бити, знаће се у јуну, када истиче рок да локалне власти, у складу са Правилником који је Влада усвојила прошле недеље, обрачунају нова пореска задужења.

Правилник је утврђено како се одређује пореска основица, а на општинама је да одлуче да ли ће пореску стопу од 0,4 одсто умањити како би ублажиле повећање пореских задужења. За имовину вреднију од 10 милијарди динара, стопа је већа и креће се и до два одсто.

Пошто порески обрачуни од надлежних институција не стижу, грађани сами прерачунавају колико би њихово задужење, по новом закону, могло да буде. Желе да на време ускладе своје издатке.

"Прошле године олакшица по члановима домаћинстава ишла је до 70 одсто, ове године је то законом предвиђено максимално 50 одсто, тако да ће мени порез за ову годину бити већи 67 одсто" каже Снежана Цекић.

Ако је за утеху, по новом закону повећање пореза не може бити веће од 60 одсто у односу на старо решење. То важи само за ову годину, али већ има иницијатива да се закон мења, како би та одредба важила и убудуће.

Мирјана Милановић из Пореске управе Крушевац каже да су пре добијања решења за 2011. годину сви порески обвезници у обавези да своје пореске обавезе измирују по решењима из 2010. године.

Нове основице за обрачун приближније су тржишној вредности стана, увећавају се до 1,4 одсто, зависно од локације, и умањују до 40 одсто на основу старости стана.

На општинама је да на тако добијену пореску основицу обрачунају стопу која не може бити већа 0,4 одсто, али може бити мања. Многе општинске власти најављују да порезе неће значајно повећавати, али и да ће се придржавати пореске стопе од 0,4 одсто, што је и уз додатне олакшице, математички тешко изводљиво.

Помоћник градоначелника Врања Драган Спирић рекао је да се не може генерализовати, јер је свака непокретност специфичност за себе, али да ће код неких обвезника свакако бити повећања.

"Није коректно то што ради Влада Србије, смањи вам трансфере и да вам закон који вам омогућава да наплаћујете порезе, чиме угрожавате буџет сваке породице", каже градоначелник Крагујевца Верољуб Стевановић.

У већини земаља порез на имовину јесте локални приход. На који начин ће наше локалне власти разрезати пореска задужења, зависи од законских решења, али и потреба за пуњењем локалних буџета.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 09. јул 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом