уторак, 11.08.2009, 09:04 -> 16:45
štampajРезерве гаса довољне за два месеца
Гас из складишта Банатски Двор и резерве мазута биће довољни за потребе становништва за два месеца у случају нове енергетске кризе на зиму, рекао директор "Србијагаса" Душан Бајатовић, гостујући на РТС-у. Договором са "Гаспромом" о складиштењу тог енергента у Мађарској били би обезбеђени и приоритетни индустријски потрошачи.
Уколико дође до нове гасне кризе ове зиме, Србија би уз помоћ гаса из складишта Банатски Двор и резерви мазута имала довољно гаса за даљинске системе грејања, односно топлане, и за потрошњу у домаћинствима до 60 дана, рекао је директор "Србијагаса" Душан Бајатовић, гостујући у Јутарњем програму Радио-телевизије Србије.
Складиште гаса у Банатском Двору се пуни већ месец и по дана, а Бајатовић је најавио да ће се пунити "максимално могуће, чак и ако не буде кризе, до 15. децембра.
Директор "Србијагаса" је рекао да би, у случају да се реализује договор са "Гаспромом" о складиштењу гаса за Србију у Мађарској, на део гаса у случају кризе могли би да рачунају и "приоритетни индустријски потрошачи".
Бајатовић је најавио да бу пуњење складишта у Мађарској почело у најбољем случају 1. септембра, или од 1. октобра, али са повећаним капацитетом утискивања.
Коментаришући информацију која се појавила у мађарским медијима да "Гаспром" још није потписао уговор са мађарским компанијама о складиштењу гаса за Србију, Бајатовић је рекао да представници "Србијагаса" веће дуже време разговарају са "Гаспромом", Е.ОН-ом и МОЛ-ом и да не очекује да ће у вези са гасом за Србију бити проблема.
"Ми очекујемо и од Немачке и Аустрије и од тих компанија да нам изађу у сусрет јер је то једно стратешко питање. Са друге стране, и 'Гаспром' је прошле године претрпео критике због тога што су потрошачи остали без гаса, па овај бут жели да се боље припреми", рекао је Бајатовић.
У складишту у Банатском Двору би било ускладиштено 300 милиона кубних метара гаса, у складишту у Мађарској 200 милиона, а Србија у шпицу сезоне користи 10 милиона кубних метара.
Неопходна изградња инфраструктуре
Директор "Србијагаса" је, међутим, истакао да је неопходно изградити пратећу инфраструктуру, како би се Банатски Двор прикључио на гасоводни систем Србије.
Бајатовић је истакао да НИС ради са две бушотине за брзу експлоатацију гаса, а у плану је и трећа која би била у употреби до краја године.
Челник "Србијагаса" је истакао да ће гас из Мађарске бити купљен и испоручен преко предузећа "Југоросгас", по истој цени по којој се испоручује у редовним условима, а да неће бити наплаћивани додатни трошкови транспорта.
Душан Бајатовић је, такође, рекао да би "Гаспром" у случају евентуалне кризе са Украјином на зиму, пронашао алтернативне правце за снабдевање потрошача у Европи, помињући правац преко Јамала, Немачке, Аустрије до Мађарске.
Бајатовић је најавио да је у Србији у плану и изградња два нова складишта гаса, који би били завршени до 2012, односно 2014. године, али није могао да прецизира где би се складишта налазила. Србија би, у том случају, имала резерве од три милијарде кубних метара гаса.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар