Дугалић: Ускоро кредитне олакшице

Удружење банака Србије најавило увођење олакшица грађанима у отплати кредита. Развојна банка је добро решење, али само за развијене земље, оценио генерални секретар Удружења Верољуб Дугалић.

Пословне банке у Србији, после разговора са представницима владе, раде на предлогу мера којима ће се омогућити одређене олакшице грађанима у отплати кредита и тај предлог биће готов за неколико дана, најавио је генерални секретар Удружења банака Србије Верољуб Дугалић.

Према његовим речима, на састанку са представницима владе је усаглашено да се прво нађе решење за грађане, а затим сличне мере и за привреду, код које је неуредност у отплати кредита много већа него код становништва.

Дугалић је нагласио да банке очекују да Народна банка Србије својом регулативом подржи мере које ће бити донете, док од владе не очекују никаква додатна средства, јер су свесни да новца у буџету нема.

Према његовим речима, представници власти су предочили да је ситуација тешка и затражили од банака да припреме неке мере како би се положај грађана олакшао.

Дугалић је напоменуо да су банке самосталне институције и да уопште не морају да слушају владу, али да су свесне услова у којима грађани Србије живе и није им свеједно колика је висина просечне плате у Србији и да ли грађани могу да редовно отплаћују кредите.

Нереална очекивања

Генерални секретар Удружења банака Србије сматра да је развојна банка добро решење у уређеним земљама које имају ниску инфлацију, али да није реално очекивати да у земљама са високом инфлацијом, као што је Србија, кредити привреди путем развојне банке буду по ниским каматним стопама.

Дугалић је навео да се у Србији сматра да би развојна банка требало да финансира рецимо изградњу фабрика, што је, према његовој оцени, погрешан приступ и истакао да постоје велике непознанице како би једна таква банка функционисала и била организована у Србији.

Земље на нивоу економске развијености на којем је Србија, уместо за развојну банку, пре се опредељују да подстицај привреди дају кроз фонд за развој који наша земља већ има, истиче Дугалић.

Кредитна задуженост у паду

"Кредитна задуженост грађана и привреде Србије у фебруару била је у стагнацији или благом паду, што је показатељ пада животног стандарда и успорене привредне активности" рекао је Дугалић.

Према његовим речима, на крају фебруара кредитно задужење грађана Србије било је 509,22 милијарде динара, што је 0,8 одсто мање него на крају претходног месеца, а пад дуга забележен је по свим врстама кредита.

Дугалић је оценио да то показује да се грађани због економске кризе опрезније задужују, да је опао животни стандард и да постоји неизвесност у погледу запослења.

"И код привреде забележен је пад кредитне задужености, која је код предузећа на крају фебруара била око 1.161 милијарди динара, односно, 0,9 одсто мање него на крају претходног месеца, док је код предузетника забележен раст кредитног дуга од 3,2 одсто, на 52,1 милијарди динара", навео је он.

"Пад кредитне активности је један од показатеља да опоравак привредне активности не иде жељеним темпом, односно, да нема оживљавања", указао је Дугалић.

"Што се тиче лизинг уговора, дозвољених минуса и кредитних картица, активност банака, такође, се смањује, али је добро што се смањује и неуредност у отплати по тим услугама", додао је генерални секретар Удружења банака Србије Верољуб Дугалић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 09. јул 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом