недеља, 13.03.2011, 18:29 -> 19:20
štampajСкупа нафта пут до нове рецесије?
Барел сирове нафте већ кошта око 114 долара, а потражња је све већа. Трговци дижу цене из страха да се либијски сценарио не прошири, кажу аналитичари и упозоравају да скупа нафта гура светску економију у нову рецесију.
Поједине земље већ су предузеле мере штедње како би заштитиле грађане и привреду од поскупљења деривата. Шпанија је рецимо, смањила брзину кретања на аутопутевима са 120 на 110 километара на час, али и цене возних карата. Хрватска је снизила акцизе. Међутим, то су само краткорочни потези.
Анализе указују на то да уколико се се ситуација на северу Африке и Блиском истоку ускоро стабилизује у другој половини године цена нафте могла би да креће око 95 долара али ако пак потраје, барел би могао да кошта и више од 140 долара и тако премаши рекорд из 2008 године.
"Ако дођемо до 140 долара по барелу то ће да поједе привредни раст у свету и на неки начин да гурне светску економију у другу рецесију", рекао је Милутин Николић, директор Инвестиционе банке Цитадел за Југоисточну Европу.
Трошењем залиха још се донекле контролишу цене. Чак и у Сједињенм Америчким Државама иако, пажљиво чувају стратешке резерве, председник Обама, најављује да ће их повући у случају поремећаја на тржишту.
Притисак је и на земље извознице нафте, чланице ОПЕКА, које дневно већ производе 30 милиона барела.
"На земље извознице утичу тако што имају повећану тражњу, међутим и оне имају своје планове, па улазимо у двоструку врсту проблема. Једно је што се не зна до када ће криза трајати, а друго је са којим количинама ће оне располагати и у ком периоду", рекао је професор Факултета за економију, финансије и администрацију Владимир Круљ.
Прописи Европске уније налажу тромесечне залихе и то једну трећину у дериватима, а остатак у сировој нафти. У ОПЕК-у оцењују да је садашња ситуација ипак последица спекулативног берзанског трговања, а не стварног мањка нафте на тржишту.
"Шпекулације на основу нафте уствари утичу на цену нафте данас. Другим речима, онако како људи размишљају, одређени страхови, паника људи утичу на цену нафте, невезано од физичкиког обима понуде и тражње", истиче Николић.
У ОПЕК-у већ разматрају да повећају производњу али су и ту могућности ограничене.Веће количине црног злата може да понуди једино Саудијска Арабија.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар