уторак, 08.03.2011, 07:24 -> 10:29
štampajКредит на почек
Рата за дужнике који су узели кредит на дуже од годину дана, могла би у наредне две године бити смањена на пола, са циљем да се поправи животни стандарт грађана, најављено из Владе. Банкари, међутим, тврде да нису обавештени о тим мерама.
Једна од мера коју је Влада најавила да ће применити да би поправила животни стандард у Србији је репрограмирање дугова за све оне који су узели кредит на више од годину дана. Та мера подразумева да ће се у наредних годину и по до две за такву врсту кредита плаћати половина рате.
У договору са банкама, кредитним дужницима биће омогућено да у наредне две године плаћају само камату док би враћање главнице било одложено, док не дође боље време.
Међутим, банкари кажу да нису обавештени о најваљеним мерама и не знају на који би се начин репрограмирало 900.000 кредита, колико је у Србији узето на отплату дужу од годину дана.
Владимир Чупић из "Хипо Алпе Адриа банке" каже да је тај предлог потребно разрадити, дефинисати детаље и видети шта је реално могуће учинити да би се постигао шири ефекат.
Банкари и економисти се слажу да је неопходно нешто предузети у ситуацији када се касни са плаћањем рата за сваки шести кредит, а дугове је сваким даном све теже враћати.
"Чим ви пролонгирате једну обавезу, дајете грејс период, ви то касније припиусјете главници, онда вам дође, у целом периоду, скупља отплата, али опет то је лакше поднети под претпоставком да ваши дохоци у будућности расту, то је изнуђена мера коју прихватају они који сада немају довољно средстава", сматра економиста Зоран Јеремић.
Економиста Млађан Ковачевић наводи да су највећи добитници људи који су се задужили, јер им рате више неће расти, а банке ће бити губитници.
"Постоји морал хазард, стимулишете и друге да олако улазе у кредите и да у перспективи проблем буде већи него данас", упозорава Ковачевић.
Из Народне банке саопштавају да подржавају иницијативу премијера Цветковића о репрогаму кредита, јер би, како кажу, могла да допринесе редовнијој и сигурнијој отплати дугова, али под условом да је такав корак резултат сагласности банака и клијената.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар